Tytuł badania: Pracodawca – Rynek – Pracownik. Badanie zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2012
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2009 2011 2012
Typ badania: cykliczne
Data: marzec 2012 – sierpień 2012
Badacz: Agata Chrześcijanek, Ewa Guzik, Antonina Michalska, Marcin Węgrzyn

Metodologia badania opiera się na metodologii wykorzystywanej w ramach projektu Bilans Kapitału Ludzkiego (realizacja: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) i na połączeniu informacji zebranych przez PARP (w ramach Bilansu) oraz danych zgromadzonych na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Uzyskano dzięki temu informacje od 2586 małopolskich pracodawców. Najwięcej badanych podmiotów reprezentowało przetwórstwo przemysłowe i górnictwo oraz handel (po blisko 19%). Największe zapotrzebowanie dotyczyło sprzedawców, średniego personelu do spraw biznesu i administracji, specjalistów do spraw nauk ekonomicznych i zarządzania, robotników budowlanych, robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń. W kolejnym roku zmniejszenie zatrudnienia planowało 18% pracodawców, zwiększenie – 17%. Do czynników ważnych w procesie rekrutacji badani zaliczyli przede wszystkim doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie (ważniejsze w sektorze publicznym). Do najważniejszych kompetencji przyszłych pracowników zaliczono: kompetencje indywidualne/psychologiczne (97% wskazań), interpersonalne (40%), typowe dla zawodu (29%), techniczne (14%), komputerowe (13%), uprawnienia, licencje, prawo jazdy (13%), znajomość języków obcych i zdolności werbalne (12%). Dwie trzecie pracodawców w poprzednim roku przeprowadzało szkolenia nadobowiązkowe, w tym 30% prawnicze (prawo podatkowe, prawo pracy), 25% z budownictwa i przemysłu (kursy operatorów maszyn i urządzeń produkcyjnych, kursy dla operatorów łatowarek, koparek itp.), 22% kursy z księgowości i rachunkowości, 19% szkolenia dla nauczycieli, 19% szkolenia medyczne, 18% szkolenia ze sprzedaży (techniki sprzedaży i obsługi klienta).

Deskryptory TESE: kompetencje, kompetencje społeczne, kompetencje językowe, absolwent szkoły wyższej, absolwent, pracodawca, praca, pracobiorca, bezrobocie
TESE descriptors: competence, social competences, language skills, graduate, school leaver, employer, labour, employee, unemployment
  • Michalska, A., Węgrzyn, M., Chrześcijanek, A. i Guzik, E. (red.). (2013). Pracodawca – Rynek – Pracownik. Badanie zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2012. Pobrane z http://obserwatorium.malopolska.pl/files/common/raporty-z-badan/badanie-pracodawcow/pracodawca_rynek_pracownik_2012.pdf