Tytuł badania: Pracodawcy 2010
  • Bilans Kapitału Ludzkiego
pokaż badania
Data: 17 sierpnia 2010 – 10 grudnia 2010
Badacz: Szymon Czarnik, Maja Dobrzyńska, Jarosław Górniak, Magdalena Jelonek, Karolina Keler, Marcin Kocór, Beata Michorowska, Katarzyna Stec, Anna Strzebońska, Anna Świebocka-Nerkowska, Anna Szczucka, Dariusz Szklarczyk, Konrad Turek, Barbara Worek

Celem badania była diagnoza zapotrzebowania pracodawców w 2010 roku na pracowników o określonych kompetencjach. Działania badawcze prowadzono w ramach projektu Bilans Kapitału Ludzkiego, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Badanie przeprowadzono na grupie 16 009 pracodawców (podmiotów, które w czasie realizacji badania zatrudniały co najmniej jednego pracownika) za pomocą wywiadu telefonicznego lub osobistego oraz, sporadycznie, ankiety internetowej. Dodatkowo przeanalizowano ogłoszenia o pracę ze wszystkich powiatowych urzędów pracy w Polsce. Pracodawcy wypowiadali się na temat zapotrzebowania na konkretnych specjalistów; określali swoje wymagania wobec przyszłego pracownika; eksponowali trudności w znalezieniu odpowiednich kandydatów, oceniali kompetencje zatrudnianych przez siebie osób. Okazało się, że badani pracodawcy na ogół szukali pracowników reprezentujących trzy grupy zawodowe: robotników wykwalifikowanych (40% wskazań), specjalistów (40%) oraz pracowników usług (20%). Najbardziej poszukiwani byli robotnicy budowlani i pokrewni, specjaliści do spraw zdrowia, kierowcy i operatorzy pojazdów oraz sprzedawcy. Okazało się, że najbardziej chłonne rynki pracy miały województwa: mazowieckie, śląskie i małopolskie. Najważniejszą cechą wskazywaną wśród wymagań wobec pracowników było doświadczenie zawodowe, które wymieniło 68% pracodawców poszukujących pracowników. 65% respondentów przywiązywało wagę do płci, a nieco mniej, bo 63%, do wykształcenia, które powinno być tym wyższe, im bardzie wyspecjalizowany zawód. Rzadziej brano pod uwagę takie kryteria jak znajomość języka obcego i wyuczony zawód.

Deskryptory TESE: praca, pracodawca, zatrudnienie, rynek pracy, warunki pracy, satysfakcja zawodowa, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, kompetencje, kapitał ludzki, rekrutacja pracowników
TESE descriptors: labour, employer, employment, labour market, working conditions, occupational satisfaction, training-employment relation, competence, human capital, recruitment
  • Kocór, M. i Strzebońska, A. (2011). Raport z badań pracodawców i ofert pracy realizowanych w 2010 roku w ramach projektu "Bilans Kapitału Ludzkiego" : Jakich pracowników potrzebują polscy pracodawcy? Pobrane z http://bkl.parp.gov.pl/system/files/Downloads/20110616070806/Jakich_pracownikow_potrzebuja_polscy_pracodawcy.pdf?1308200910