Tytuł badania: Kogo kształcą polskie szkoły?
Projekt badawczy:
  • Bilans Kapitału Ludzkiego
pokaż badania
Data: 2013
Badacz: Krzysztof Kasparek, Mateusz Magierowski

Raport powstał na podstawie badania dwóch ostatnich roczników uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz analizy kierunków kształcenia. Uczniów przebadano techniką ankiety audytoryjnej. Łącznie przeprowadzono wywiady w 1632 oddziałach (36 339 ankiet). Postawiono następujące pytania badawcze: jakie typy szkół ponadgimnazjalnych istnieją w Polsce; jakim zmianom prawnym podlegało w ostatnich latach szkolnictwo ponadgimnazjalne; jakiego typu szkoły ponadgimnazjalne są najpopularniejsze; jakie kierunki kształcenia cieszą się największą popularnością. Wyniki badania pokazały np., że największy współczynnik skolaryzacji występuje w liceach (45,4), a następnie: w technikach (30), zasadniczych szkołach zawodowych (13,4) oraz szkołach policealnych (7,5). Dodatkowo wykazano, że poziom uczestnictwa uczniów w zajęciach dodatkowych plasuje się na poziomie 58%. 59% uczniów wskazało na chęć kontynuacji nauki na dziennych studiach wyższych (najczęściej były to uczennice liceum). Spośród kompetencji badani uczniowie najbardziej cenili sobie umiejętności interpersonalne (np. praca w grupie) oraz sprawności komputerowe (praca w sieci).

Deskryptory TESE: Polska, edukacja, szkoła, szkoła średnia, uczeń
TESE descriptors: Poland, education, school, secondary school, pupil
  • Kasparek, K. i Magierowski, M. (2014). Kogo kształcą polskie szkoły? Pobrane z http://bkl.parp.gov.pl/