Tytuł badania: Kształcenie po szkole
pokaż badania
Data: 2014
Badacz: Konrad Turek, Barbara Worek

Raport dotyczy badania instytucji i firm szkoleniowych, pracodawców oraz ludności. Badanie instytucji i firm szkoleniowych zrealizowano za pomocą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI) oraz ankiety internetowej (CAWI). Łącznie przeprowadzono 4510 wywiadów. W badaniu ludności zastosowano wywiady osobiste (CAPI/PAPI). Dobór osób do próby miał charakter losowy. Łącznie przeprowadzono 17 600 wywiadów. W badaniu pracodawców posłużono się metodologią multi-mode: jednoczesnego osobistego, telefonicznego i internetowego kontaktu z respondentami. Analiza wyników pokazała, że 63% Polaków w ostatnim roku nie podniosła swoich kompetencji zawodowych. 34% osób zadeklarowało brak uczestnictwa w kursach, szkoleniach, warsztatach, praktykach. Do najczęstszych form kształcenia (jeśli w ogóle podjęto się tego przedsięwzięcia) zaliczono obowiązkowe kursy. Głównymi czynnikami motywującymi do dalszego kształcenia były: chęć poprawy umiejętności zawodowych (72%), wymóg pracodawcy (31%), rozwój zainteresowań (29%), chęć zdobycia certyfikatu/dyplomu (22%). Średnio co piąty pracodawca zamierzał ubiegać się o środki unijne na rozwój i doskonalenie pracowników (głównie z sektorów: edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz usług specjalistycznych).

Deskryptory TESE: szkoła, edukacja, rynek pracy, pracodawca, kapitał ludzki
TESE descriptors: school, education, labour market, employer, human capital
  • Turek, K. i Worek, B. (2015). Kształcenie po szkole. Pobrane z http://www.parp.gov.pl/index/main/