Tytuł badania: Studenci szkół wyższych w 2010 roku
  • Bilans Kapitału Ludzkiego
pokaż badania
Data: 30 sierpnia 2010 – 19 stycznia 2011
Badacz: Szymon Czarnik, Maja Dobrzyńska, Jarosław Górniak, Magdalena Jelonek, Karolina Keler, Marcin Kocór, Beata Michorowska, Katarzyna Stec, Anna Strzebońska, Anna Świebocka-Nerkowska, Anna Szczucka, Dariusz Szklarczyk, Konrad Turek, Barbara Worek

Badaniu wyznaczono cztery cele: ocenę wyboru uczelni i kierunku kształcenia, ocenę poziomu aktywności edukacyjnej studentów, ocenę poziomu aktywności zawodowej studentów i ocenę podaży kompetencji studentów. Badanie (przeprowadzone w pierwszej edycji badań terenowych projektu Bilans Kapitału Ludzkiego, będącego wspólnym projektem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego, współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) zrealizowano na grupie 33 272 studentów z uczelni w 61 miastach Polski. W badaniu wzięli udział studenci z publicznych i niepublicznych uczelni (łacznie z 1600 kierunków studiów) z takich miast jak m.in.: Warszawa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Wrocław. Posłużono się metodą audytoryjną (w niektórych przypadkach wykorzystano metodę CAWI i CAPI). Studenci (w kwestionariuszach) określali swoją aktywność edukacyjną i zawodową, plany na przyszłość, kompetencje i predyspozycje, a także dokonali oceny wybranego kierunku studiów i warunków kształcenia na macierzystej uczelni. Wyniki badania potwierdziły m.in., że najpopularniejszym kierunkiem na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich jest zarządzanie (35 388 osób), pedagogika (33 094 osoby), prawo (26 581 osób).

Deskryptory TESE: student, wybór studiów, rynek pracy, uniwersytet, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, student pracujący, ocena uczących się
TESE descriptors: student, choice of studies, labour market, universty, training-employment relation, working student, evaluation of students
  • Jelonek, M. (2011). Raport z badań studentów i analizy kierunków kształcenia realizowanych w 2010 r. w ramach projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Studenci – przyszłe kadry polskiej gospodarki. Pobrane z //bkl.parp.gov.pl/system/files/Downloads/20110616070806/Studenci_-_przyszle_kadry_polskiej_gospodarki.pdf?1309349876