Tytuł badania: Przyszłe kadry polskiej gospodarki
Projekt badawczy:
  • Bilans Kapitału Ludzkiego
pokaż badania
Data: 2013
Badacz: Patrycja Antosz, Anna Balcerzak-Raczyńska, Magdalena Jelonek

Dane wygenerowano na podstawie badania studentów oraz analizy kierunków kształcenia. Studentów przebadano z wykorzystaniem techniki ankiety audytoryjnej (łącznie 32 100 studentów). Przeanalizowano 1 751 kierunków (194 uczelnie). Wyniki badania pokazały, że wyższy poziom satysfakcji z podjętej edukacji mają studenci uczelni publicznych, a zwłaszcza z takich grup kierunków jak: artystyczne, informatyczne, architektoniczne, prawne, budownicze, weterynaryjne. Najmniej usatysfakcjonowani byli studenci kierunków o profilu dziennikarskim, biologicznym, społeczno-informacyjnym, usługowym. Analiza pokazała wzrost odsetka osób pesymistycznie nastawionych do znalezienia pracy po ukończeniu studiów wyższych. Ponadto okazało się, że 40% studentów dziennych podejmowało podczas kształcenia aktywność zawodową. Biorąc pod uwagę podniesienie kompetencji studenckich podczas nauki w szkole średniej, okazało się, że większość (zwłaszcza mężczyzn) tego nie czyniła (nie mieli potrzeby albo wystarczających środków finansowych). Pomimo to zwiększał się z roku na rok poziom zadowolenia studentów z własnych kompetencji.

Deskryptory TESE: Polska, gospodarka, student, edukacja, rynek pracy
TESE descriptors: Poland, economy, student, education, labour market
  • Jelonek, M., Antosz, P. i Balcerzak-Raczyńska, A. (2014). Przyszłe kadry polskiej gospodarki. Pobrane z http://bkl.parp.gov.pl/