Tytuł badania: Studenci szkół pedagogicznych wobec problemów kultury
Data: kwiecień 1997
Badacz: Józef Górniewicz

Badaniem ankietowym objęto studentów WSP w Olsztynie zamieszkujących domy studenckie. Stwierdzono, że najczęstszą formą kontaktu badanych z kulturą jest bierny odbiór audycji telewizyjnych i radiowych, rzadziej bywanie w klubach studenckich na terenie DS. Preferencje kulturalne badanych były następujące: kino – 100%, dyskoteki – 95%, koncerty muzyczne w klubach studenckich – 55%, przeglądy kabaretowe – 38%, przeglądy twórczości studentów w różnych formach artystycznych – 35%, imprezy artystyczne o charakterze masowym organizowane przez inne podmioty niż przez studentów – 23%, teatr dramatyczny – 17%, galerie sztuk plastycznych, muzea – 15%, filharmonia – 11%, własna aktywność artystyczna – 7%. W imprezach organizowanych przez instytucje kultury wyższej najczęściej uczestniczyli studenci kierunków artystyczno-pedagogicznych; aktywny udział w imprezach organizowanych przez związki religijne brali studenci studiów dziennych. Motywami uczestniczenia w zespołach artystycznych działających w WSP były głównie doskonalenie umiejętności artystycznych, zainteresowanie sztuką. Ponad 90% przyjmowało pozytywną postawę wobec różnych zjawisk kulturalnych. Wszyscy wiedzieli, kto otrzymał literacką Nagrodę Nobla za 1996 rok, i uznali ten fakt za najważniejsze osiągnięcie polskiego twórcy w ostatnim okresie. Niezwykle wysoko oceniano twórczość artystyczną. Badani wyrażali się krytycznie o działalności instytucji artystycznych w środowisku miejskim i możliwości kształtowania kultury estetycznej społeczeństwa w Olsztynie przez instytucje kultury wyższej. W większości badani wysoko oceniali twórczość artystyczną Polaków na tle innych narodów europejskich; około 5% badanych – reprezentanci mniejszości narodowych – wyrażało się o niej krytycznie. Badani wykazywali znajomość podstawowych problemów kultury narodowej, potrafili wskazać najważniejszych twórców uhonorowanych na międzynarodowych przeglądach i konkursach, określić dziedziny twórczości, za które Polacy są cenieni na świecie; mieli zastrzeżenia do polityki kulturalnej państwa.

Deskryptory TESE: student, uczestnictwo studentów, kultura, ośrodek kultury, sztuka, muzyka, kino, muzeum
TESE descriptors: student, student participation, culture, cultural centre, art, music, cinema, museum
  • Górniewicz, J. (1998). Studenci szkół pedagogicznych wobec problemów kultury. Wychowanie na co Dzień, 1-2, 9-13.