Tytuł badania: Barometr zawodów (2009)
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2009 2011 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 2009
Badacz: Antonina Michalska, Marcin Węgrzyn

Barometr zawodów jest badaniem jakościowym, wzorowanym na badaniu fińskim, służącym krótkofalowemu prognozowaniu zmian w zakresie zapotrzebowania na zawody. Badanie systematyzuje wiedzę ekspertów z powiatowych urzędów pracy (w tym doradców zawodowych, pośredników pracy i osób odpowiedzialnych za współpracę z przedsiębiorcami), dotyczącą zapotrzebowania na pracowników na lokalnych rynkach pracy. Wskazuje również, jakie szkolenia powinny być organizowane w danym powiecie dla poszukujący zatrudnienia. W rezultacie badania poszczególne zawody zestawiono w trzech grupach: zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych.W 2009 roku przeprowadzono badanie pilotażowe, w którym wzięli udział pracownicy urzędów pracy z sześciu powiatów: chrzanowskiego, limanowskiego, oświęcimskiego, krakowskiego (ziemskiego), wielickiego oraz tarnowskiego i miasta Tarnowa.

Deskryptory TESE: dostosowanie do potrzeb rynku pracy, czynnik ekonomiczny, dostępność miejsc pracy, kapitał ludzki, kwalifikacje zawodowe, rynek pracy, potrzeby szkoleniowe, kształcenie pozaformalne, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, zatrudnienie
TESE descriptors: employability, economic factor, access to employment, human capital, vocational qualification, labour market, training need, non-formal learning, training-employment relation, employment
  • Barometr zawodów. (bdw.). Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/pl/badania-i-analizy/badania-cykliczne/barometr-zawodow.html