Tytuł badania: Tendencje i kierunki zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w Małopolsce
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Data: 2014
Badacz:

Przedmiotem analizy były zmiany zachodzące w małopolskim szkolnictwie wyższym w kontekście rynku usług. Analiza statystyczna bazowała na danych pozyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego (sprawozdanie S-10 o studiach wyższych). Informacje pochodziły także z ankiet i sprawozdań dotyczących liczby studentów i kandydatów na studia przekazanych przez małopolskie uczelnie do krakowskiego Urzędu Statystycznego. W badaniu wzięło udział 12 z 32 szkół wyższych z województwa małopolskiego. Interpretacja danych pozwoliła na wniosek dotyczący spadku liczby studentów w roku akademickim 2013/2014. Ten stan rzeczy głównie dotyczył studiów niestacjonarnych i uczelni niepublicznych. W 12 przypadkach szkół wyższych objętych badaniem (biorąc pod uwagę dwuletni okres sprzed podjęcia badania) zmniejszyła się liczba kandydatów na studia. Spowodowane to było głównie zmianami demograficznymi. Prognozy pokazały, że w następnych latach będzie malał odsetek osób ubiegających się o przyjęcie na studia wyższe. W 2015/2016 będzie ich: 93,9 tysiąca kandydatów, 2016/2017: 90,8 tysiąca, 2017/2018: 88,2 tysiąca. Zanotowano następujące zmiany organizacyjne w badanym okresie w monitorowanych uczelniach: stworzenie/wydzielenie nowych jednostek (instytuty, wydziały, filie) (25%), połączenie jednostek (instytuty i wydziały) (16,7%), połączenie kierunków lub specjalizacji (8,3%), zlikwidowanie jednostki uczelni (instytuty, wydziały, filie) (8,3%).

Deskryptory TESE: szkolnictwo wyższe, edukacja, student, szkoła wyższa, młodzież, analiza statystyczna
TESE descriptors: higher education, education, student, higher education, youth, statistical analysis
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. (2014). Tendencje i kierunki zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w Małopolsce. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/