Tytuł badania: Barometr zawodów (2012)
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2009 2011 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 2011 – 2012
Badacz: Agata Chrześcijanek, Ewa Guzik, Antonina Michalska

Celem badania była diagnoza zapotrzebowania na zawody na lokalnym, małopolskim rynku pracy. Barometr zawodów jest badaniem jakościowym, prowadzonym co roku w oparciu o tę samą metodologię, co w dłuższej perspektywie umożliwia śledzenie na rynku pracy tzw. zawodów nadwyżkowych, o zrównoważonym zapotrzebowaniu oraz deficytowych. Największą zaletą badania jest uwzględnienie kwalifikacji i przygotowania pracowników do pracy w danym zawodzie. Roczna prognoza sytuacji zatrudnieniowej w Małopolsce uzyskiwana jest w oparciu o wiedzę ekspertów z powiatowych urzędów pracy. Dane opracowane są w formie 22 plakatów (21 plakatów z wynikami dla każdego powiatu oraz jednego plakatu z danymi dla regionu Małopolski). Ponadto opracowano raport podsumowujący badanie.

Deskryptory TESE: popyt na absolwentów, ekonomika edukacji, absolwent, kwalifikacje zawodowe, czynnik ekonomiczny, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, zatrudnienie, rynek pracy
TESE descriptors: demand for graduates, economics of education, school leaver, vocational qualification, economic factor, training-employment relation, employment, labour market
  • Michaleska, A., Chrześcijanek, A. i Guzik, E. (red.). (2012). Barometr zawodów 2012: raport podsumowujący drugą edycję badania. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/files/common/raporty-z-badan/barometr-zawodow/barometr-zawodow-2012.pdf