Tytuł badania: Twój zawód. Twoja przyszłość? (2010/2011)
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2007 2009 2010 2011 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 2010
Badacz: Katarzyna Antończak, Marcin Węgrzyn

Raport z badania uczniów ostatnich klas szkół zawodowych miał na celu ustalenie planów dalszego kształcenia lub podejmowania pracy zawodowej. W badaniu wzięli udział uczniowie ostatnich klas zasadniczej szkoły zawodowej (28%), technikum (59%) i szkoły policealnej (14%). Łącznie przebadano uczniów z 264 zespołów szkół. Techniką badawczą była ankieta. Zebrano 18 643 ankiety. Wyniki badania pokazały główne motywy wyboru danej szkoły. Były nimi: zainteresowanie zawodem (52%), możliwość zdawania matury (34%), położenie szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania/dobry dojazd do szkoły (25%) oraz dobra opinia o szkole (24%). 33% ankietowanych zadeklarowała chęć pracy w zawodzie po skończeniu szkoły. Średnio co drugi badany nie był zdecydowany co do dalszej edukacji i wyboru typu szkoły (51%). 21% uczniów po skończeniu technikum chciałoby podjąć naukę w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 5% uczniów planowało wyjazd i stały pobyt w celach zarobkowych. Najczęściej wskazywanym miastem był Kraków (44%) oraz Wielka Brytania (29%). Badanie dowiodło, że co trzeci badany nie uczestniczył w spotkaniach dotyczących doradztwa zawodowego (76%)

Deskryptory TESE: absolwent, praca, uczeń, szkoła średnia o profilu zawodowym, wybór kierunku kształcenia zawodowego, kwalifikacje zawodowe, start zawodowy absolwentów, rynek pracy, wybór szkoły
TESE descriptors: school leaver, labour, pupil, vocational school, choice of training, vocational qualification, transition from school to work, labour market, choice of school
  • Antończak, K. i Węgrzyn, M. (2011). Twój zawód. Twoja przyszłość? (2010/2011). Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/