Tytuł badania: Nauka zawodu w małopolskich szkołach 2009
Kolejne lata cyklu: 0
Data:
Badacz:

Badanie polegało na analizie danych zastanych na temat praktycznej nauki zawodu i egzaminu zawodowego. Dane pozyskano od absolwentów szkół ponadgimnazjalnych pozyskane z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) oraz Głównego Urzędu Statystycznego (SIO). Dodatkowo 153 zespoły szkół z 20 na 22 małopolskie powiaty uzupełniły arkusz danymi o praktycznej nauce zawodu, doradztwie zawodowym i zajęciach pozalekcyjnych. Posłużono się też danymi z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) oraz z izb rzemieślniczych (analiza egzaminów czeladniczych i mistrzowskich). Wyniki badania pokazały, że w 2008 r. odsetek osób kończących zasadnicze szkoły zawodowe wyniósł 17%. Zawody, w których uczniowie uczestniczyli w praktykach zawodowych to: technik hotelarstwa (35%), technik architektury krajobrazu (13%), technik leśnik i technik mechanik (po 11%). W zasadniczych szkołach zawodowych najczęstszą formą zajęć pozalekcyjnych oferowaną przez małopolskie szkoły są zajęcia o profilu sportowym (85%). Główną formą doradztwa zawodowego są spotkania z pedagogiem szkolnym (32%) i lekcje z wychowawcą (31%).

Deskryptory TESE: praca, rynek pracy, szkoła, uczeń, egzamin
TESE descriptors: labour, labour market, school, pupil, examination
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. (2009). Nauka zawodu w małopolskich szkołach 2009. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/