Tytuł badania: Co może młodzież?
Projekt badawczy:
  • Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Data: 2014
Badacz:

W badaniu wzięli udział absolwenci szkół wyższych i ponadgimnazjalnych. Celem badania była weryfikacja małopolskiego rynku pracy pod kątem sytuacji młodych osób. W badaniu posłużono się analizą statystyczną. Wykorzystano dane np. z Eurostatu, czy z badań OECD. Raport potwierdził np. że w drugim kwartale 2014 r. w Małopolsce aktywnych zawodowo osób w wieku 15-24 lata było 34%. Głównymi czynnikami ograniczającymi przed realizacją marzeń okazały się: brak pracy, niestabilność zatrudnienia, niska płaca, podejmowanie pracy poniżej kwalifikacji zawodowych. Raport donosi, że warunkiem osiągnięcia sukcesu są: dobrze wykonywana praca (85%), kwalifikacje zawodowe (84%), zamożność rodziców (79%), miejsce zamieszkania (76%). Okazało się, że jedną z najprężniej i najszybciej rozwijających się branż w Krakowie jest branża wyspecjalizowanych usług biznesowych.  Raport potwierdził, że pośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najczęściej pracę podejmują uczniowie zasadniczych szkół zawodowych (66%). Małopolscy studenci najwyżej spośród wszystkich kompetencji oceniają umiejętności obsługi komputera i wykorzystanie internetu oraz sprawności interpersonalne. 96% studentów deklaruje znajomość jednego języka obcego. Uczniowie szkół średnich deklarują poziom znajomości języka obcego jako zadowalający. Co drugi student widzi potrzebę odbycia dodatkowego szkolenia zawodowego. Wnioski z badania pokazały, że obszar Małopolski jest atrakcyjny pod względem oferty edukacyjnej.

Deskryptory TESE: absolwent szkoły wyższej, absolwent, szkolnictwo wyższe, młodzież, rynek pracy, szkolnictwo średnie, praca
TESE descriptors: graduate, school leaver, higher education, youth, labour market, secondary education, labour
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. (2014). Co może młodzież? Absolwenci szkół wyższych i ponadgimnazjalnych na małopolskim rynku pracy. Pobrane z http://www.obserwatorium.malopolska.pl/