Tytuł badania: Absolwenci SGH na rynku pracy
Data: 10 maja 2005 – czerwiec 2006
Badacz: Piotr Bielecki, Beata Błaszczyk, Piotr Błędowski, Paweł Kubicki, Stanisław Macioł, Barbara Minkiewicz, Ewa Węsierska

Projekt badawczy miał na celu m.in. pokazanie przebiegu karier zawodowych absolwentów zreformowanej SGH; umożliwienie oceny wpływu studiów na te kariery; pokazanie zmian, jakie nastąpiły w warunkach bytu i sytuacji rodzinnej absolwentów; ustalenie ewentualnych kierunków modyfikacji programów i organizacji toku studiów. Zastosowano technikę ankietową (online i pocztową). Badaną populację stanowiła grupa absolwentów SGH (ostatecznie do analizy wykorzystano 1342 rekordy z bazy numerycznej po pozyskaniu informacji zwrotnych z ankiet). Zakres tematyczny ankiety obejmował m.in.: wykształcenie przed rozpoczęciem studiów, rekrutację, przebieg studiów i ich wyniki, poszukiwanie pracy, wykorzystanie kwalifikacji oraz funkcje zawodowe, oczekiwania zawodowe, poziom zadowolenia z wykonywanej pracy, dokształcanie i doskonalenie zawodowe, dalsze perspektywy rozwojowe w kontekście kariery zawodowej. Wyniki badania przedstawiły złożony profil absolwentów wymienionej uczelni. Wśród wielu wniosków znajdują się te, które wskazują na fakt podjęcia przez co czwartego absolwenta studiów podyplomowych. Ponadto studenci, którzy ukończyli tę uczelnię, podnosząc nieustannie swoje kwalifikacje zawodowe, mogą poszczycić się wysokimi zarobkami (średnio co trzeci z nich zarabia około 10 000 zł.). Wybór uczelni przez kandydatów na studia został podyktowany jej dużym prestiżem (75% odpowiedzi) oraz przekonaniem o łatwiejszym znalezieniu pracy (71% wskazań).

Deskryptory TESE: absolwent szkoły wyższej, rynek pracy, start zawodowy absolwentów, popyt na absolwentów, ekonomika edukacji, przebieg kariery zawodowej
TESE descriptors: graduate, labour market, transition from school to work, demand for graduates, economics of education, career advancement
  • Minkiewicz, B. i Błędowski, P. (red.). (2008). Absolwenci SGH na rynku pracy. Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH.