Tytuł badania: Absolwenci Państwowej Szkoły im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na rynku pracy – wyobrażenia i rzeczywistość
Data: 2010 – czerwiec 2013
Badacz: Anna Jakubowicz, Magdalena Łęska

W pierwszym etapie badania (2010 rok) wzięło udział 325 studentów z ostatnich lat studiów; badanie przeprowadzono za pomocą techniki ankiety audytoryjnej. W drugim etapie badania (czerwiec 2012) uzyskano 240 ankiet uzupełnionych przez studentów przystępujących do obrony prac dyplomowych albo magisterskich. Z kolei w trzecim etapie badania (czerwiec 2013) uzyskano 90 ankiet przeprowadzonych za pomocą techniki CAWI wśród absolwentów. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że tylko co czwarty absolwent wykonywał pracę zgodną z kierunkiem i specjalizacją na studiach (w 2010 roku takiej zgodności oczekiwało 31% respondentów). 2,1% absolwentów wykonywało pracę wymagającą podobnych kwalifikacji (oczekiwania na poziomie 21,2%). 40,4% podjęło pracę wymagającą zupełnie innych umiejętności i kwalifikacji (spodziewało się tego w 2010 roku 35,4% ankietowanych). 19,1% absolwentów wykonywało pracę niewymagającą wykształcenia wyższego (oczekiwało tego 1,8%). Wyniki badania ujawniły również, że osoby w wieku do 30 lat łatwiej godziły się na umowy o dzieło i zlecenia niż respondenci powyżej 30 lat. Co piąty absolwent planował wyjazd za granicę, z kolei połowa nie potrafiła w momencie przeprowadzania badania określić prawdopodobieństwa takiego wyjazdu. Istotnie częściej chęć wyjazdu za granicę wykazywały osoby nieposiadające zatrudnienia. Dla 65,3% studentów głównym powodem wyjazdu zagranicznego była chęć uzyskania wyższych zarobków. Aspekt ekonomiczny był również najczęściej wskazywany wśród badanych absolwentów.

Deskryptory TESE: praca, pracobiorca, bezrobocie, rynek pracy, absolwent, absolwent szkoły wyższej, emigrant
TESE descriptors: labour, employee, unemployment, labour market, school leaver, graduate, emigrant
  • Łęska, M. i Jakubowicz, A. (2015). Absolwenci Państwowej Szkoły im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na rynku pracy – wyobrażenia i rzeczywistość. e-mentor, 2. Pobrane http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/59/id/1165