Tytuł badania: Absolwenci o bezrobociu
Data: kwiecień 1991
Badacz: Dorota Nowak, Cezary Trosiak

Celem badania było poznanie wiedzy absolwentów o bezrobociu i dowiedzenie się, jakie postawy wobec tego zjawiska przyjmują respondenci. Źródłem danych były rozmowy z absolwentami uczęszczającymi na spotkania Klubu Bezrobotnych w Kościanie oraz prace tegorocznych maturzystów liceum ogólnokształcącego na temat bezrobocia. Analizie poddano 114 wypracowań, w których respondenci w swobodnych wypowiedziach oceniali bezrobocie w Polsce, rozważali, czy to zjawisko grozi im samym oraz jak będą sobie z nim radzić. Badana młodzież dość dobrze orientowała się w problemach związanych z bezrobociem w Polsce, w swoich opiniach nierzadko prezentowała dobrą znajomość sytuacji. 7% stwierdziło, że w Polsce nie ma obecnie bezrobocia. Młodzież okazała się krytyczna, rozumiała współczesność, ale niska była jej gotowość do radzenia sobie z problemami przyszłości po ukończeniu szkoły. Potwierdzały to również spotkania w Klubie. Za zagrożonych bezrobociem uznało się 61% badanych. Młodzież zdecydowanie opowiadała się za utrzymaniem zasiłku dla bezrobotnych jako formy wsparcia, gdyż widziała w tym ewentualną korzyść dla siebie.

Deskryptory TESE: absolwent, bezrobocie, praca, postawa, możliwości zatrudnienia
TESE descriptors: school leaver, unemployment, labour, attitude, employment opportunities
  • Trosiak, C. i Nowak, D. (1991). Absolwenci o bezrobociu. Polityka Społeczna, 10, 10-12.