Tytuł badania: Absolwenci AWF ‘97 o problemach zatrudnienia
Data: grudzień 1997 – 1998
Badacz: Zygmunt Jaworski, Tomasz Lisicki

Celem badania było uzyskanie informacji o rynku pracy dla absolwentów studiów wychowania fizycznego. Badaniem ankietowym objęto wszystkich absolwentów tego kierunku z rocznika 1997 w AWF w Gdańsku i Warszawie (również Instytut w Białej Podlaskiej); wypełnione ankiety zwróciło 102 respondentów z Gdańska (42%) i 137 z Warszawy (44%); 43% absolwentek z Gdańska i 53% z Warszawy, 41% absolwentów z Gdańska i 38% z Warszawy; wśród badanych z Warszawy 66% ukończyło specjalność wychowanie fizyczne i zdrowotne, 42% rekreację i turystykę, 33% specjalność trenerską. Analiza struktury zatrudnienia dotyczyła 88 badanych z Gdańska i 133 z Warszawy. W szkole podstawowej pracowało odpowiednio 49% i 41%, w szkole zawodowej 14% i 18%, w LO 10% i 8%, w różnych instytucjach kultury fizycznej – 10% i 12%, w różnych instytucjach niezwiązanych bezpośrednio z problematyką kultury fizycznej – 17% i 15%; zainteresowanie pracą w szkolnictwie było większe u kobiet, u mężczyzn – zainteresowanie pracą w różnych instytucjach niezwiązanych z problematyką kultury fizycznej (około 1/5 podjęło tam pracę dodatkową). Wśród badanych z Warszawy w szkolnictwie pracowało 88% absolwentów specjalności wychowanie fizyczne i zdrowotne, 53% absolwentów specjalności trenerskiej, 53% absolwentów rekreacji i turystyki. Uzyskanie zatrudnienia badani zawdzięczali głównie własnej aktywności – 43% badanych z Gdańska i 45% z Warszawy, pomocy znajomych lub rodziny – 31% i 25%. Swoją pracę za zgodną z kwalifikacjami uzyskanymi w uczelni uznało 90% kobiet z Gdańska i 92% z Warszawy oraz odpowiednio 76% i 71% mężczyzn; za taką uznało ją 94% absolwentów specjalności wychowanie fizyczne i zdrowotne, 76% trenerskiej, 64% rekreacji i turystyki. Około 1/3 badanych uważało podjętą pracę za niestabilną, głównie z powodu niskich zarobków i pracy na czas określony. 34% badanych z Gdańska i 39% z Warszawy podjęło pracę dodatkową, częściej mężczyźni, przeważała praca w sferze kultury fizycznej, poza szkołą. Pracę w miejscowościach o 100 tys. mieszkańców i więcej podjęło 52% badanych z Gdańska i 53% z Warszawy, w miejscowościach 20-100 tys. – 18% i 26%, w miejscowościach 2-20 tys. – 17% i 11%, na wsi – 10% i 8%. Badani z AWF Gdańsk podjęli pracę w 20 województwach, 53% w województwie gdańskim; badani z AWF Warszawa – w 23, 45% w warszawskim. 65% z Gdańska i 82% z Warszawy miało propozycje uwag do przekazania studentom kończącym studia w najbliższych latach, łącznie przekazali odpowiednio 150 i 174 uwagi. Ujęto je w trzy grupy tematyczne: 35% z Gdańska i 42% z Warszawy wskazywało na celowość wykorzystania okresu studiów dla osiągnięcia wszechstronnych i na wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych – wskazywano kursy, uprawnienia, języki obce, obsługę komputera; 43% i 35% – na sprawy związane z poszukiwaniem pracy, najczęściej na możliwie szybkie jej szukanie; po 13% uwag uznano za wynikające z rozczarowania studiami w konfrontacji z realiami warunków pracy i płacy w szkolnictwie i zawodzie. 32% z Gdańska i 57% z Warszawy podało uwagi i wnioski pod adresem uczelni wynikające z doświadczeń związanych z ubieganiem się o pracę; najczęściej dotyczyły bardziej praktycznego przygotowania do pracy w szkole i przygotowania w zakresie wybranej specjalności.

Deskryptory TESE: start zawodowy absolwentów, wychowanie fizyczne, absolwent szkoły wyższej, kariera zawodowa, rynek pracy, praca, miejsce pracy
TESE descriptors: transition from school to work, physical education, graduate, career, labour market, labour, place of work
  • Jaworski, Z. i Lisicki, T. (1998). Absolwenci AWF ‘97 o problemach zatrudnienia. Kultura Fizyczna, 11-12, 11-12.