Tytuł badania: Absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego działający zawodowo w Lublińcu
Data: 1994 – 1995
Badacz: Andrzej Hadzik

Celem badania była charakterystyka środowiska absolwentów akademii wychowania fizycznego pracujących w Lublińcu. W badaniu wzięło udział 19 osób. Respondentów pytano o: ocenę warunków pracy w zawodzie nauczyciela, satysfakcję z wykonywanego zawodu oraz ocenę motywacji wykonywania zawodu nauczyciela. 30% badanych to osoby niedorabiające, 10% – dorabiające okresowo, 15% – dorabiające okresowo – stale, 45% – dorabiające stale. Do zebrania materiału wykorzystano metodę wywiadu socjologicznego. Badanie wykazało, że im większe zaangażowanie nauczyciela w sport, tym jego większy wpływ na dokonania w zakresie rozpowszechniania kultury fizycznej. Nauczyciele w dużej mierze zwracali uwagę na trudne warunki pracy w szkolnictwie, zarówno w sferze płac, jak i słabych warunkach sportowo-przyrządowych. Dla polepszenia warunków finansowych nauczyciele wychowania fizycznego dorabiają jako trenerzy piłki nożnej, koszykówki, aerobiku, calaneticsu. Najważniejszym czynnikiem motywującym nauczycieli wychowania fizycznego była wdzięczność uczniów. Wszyscy absolwenci – gdyby mieli taką możliwość – ponownie wybraliby zawód nauczyciela, co świadczy o dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Większość respondentów widzi potrzebę samodokształcania, wynikającą z coraz większej konkurencji na rynku pracy, chęci zaspokojenia potrzeb uczniów oraz poszerzenia horyzontów własnej wiedzy.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, absolwent, absolwent szkoły wyższej, praca, zawód nauczyciela
TESE descriptors: physical education, school leaver, graduate, labour, teaching profession
  • Hadzik, A. (1996). Absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego działający zawodowo w Lublińcu. Szkic socjologiczny. Zeszyty Metodyczno-Naukowe, 8, 69-85.