Tytuł badania: "Ekonomia przyda się w dorosłym życiu", czyli nauka ekonomii oczami nastolatków
Kolejne lata cyklu: 2009 2010 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 2013
Badacz: Małgorzata Marchewka, Wioletta Nogaj

Badanie stanowiło kolejną edycję badania cyklicznego, którego celem było określenie wiedzy, umiejętności i postaw związanych z ekonomią, finansami i przedsiębiorczością wśród młodzieży w wieku szkolnym. Wykorzystano technikę ankiety, którą objęto uczniów szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczących w programach pozaszkolnej edukacji ekonomicznej: Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym (EUD) i Akademii Młodego Ekonomisty (AME). Próba składała się łącznie z 767 uczniów, w tym 535 uczestników programu EUD (uczniowie szkół podstawowych) i 232 uczestników programu AME (uczniowie gimnazjów). W pierwszej grupie znalazło się 277 chłopców i 221 dziewcząt, w drugiej grupie zaś 127 chłopców i 102 dziewczęta. Wiek badanych wynosił średnio 11,9 roku w pierwszej grupie oraz 14,5 w drugiej grupie. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że gimnazjaliści lepiej radzili sobie z definiowaniem pojęć ekonomicznych niż uczniowie szkół podstawowych, co należało wiązać z ich wiekiem i większym doświadczeniem. Wszyscy badani pozytywnie odnosili się do nauki ekonomii i wysoko oceniali jej przydatność, co przemawiało za dalszym rozwijaniem omawianych programów edukacyjnych. W porównaniu z poprzednimi edycjami więcej uczniów czerpało swoją wiedzę na temat ekonomii z zajęć prowadzonych w ramach programów EUD i AME niż z życia codziennego, które było najczęstszym źródłem informacji dla uczniów badanych w poprzednich latach.

Deskryptory TESE: ekonomia, gimnazjum, szkoła podstawowa, wiedza, zajęcia pozaszkolne
TESE descriptors: economics, lower secondary, primary school, knowledge, out-of-school-hours provision
  • Marchewka, M. i Nogaj, W. (2013). "Ekonomia przyda się w dorosłym życiu", czyli nauka ekonomii oczami nastolatków. e-mentor, 4(51), 14-22.