Tytuł badania: Czynniki wpływające na wybór form oszczędzania w celu zabezpieczenia emerytalnego (na przykładzie studentów wybranych łódzkich uczelni)
Data: czerwiec 2011
Badacz: Dominika Cichońska, Petre Iltchev

W badaniu wzięło udział 200 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wyniki badania ujawniły, że na wybór oszczędzania na bankowej lokacie w złotych miało wpływ miejsce zamieszkania studentów. Lokatę bankową posiadało 51% mieszkańców miast wojewódzkich, 55% osób z miast powiatowych i 45% mieszkańców wsi. Różnicę tę – między mieszkańcami miast i wsi – badacze tłumaczą różnicą w dochodach na wsi i w mieście oraz posiadaniem własnego domu w gospodarstwach na wsi i wynajmowaniem mieszkania w mieście. W miastach powiatowych więcej osób niż na wsi miało dochód na członka gospodarstwa domowego mieszczący się w przedziale od 1501 do 2500 zł netto. Na wsi blisko dwa razy więcej respondentów miało dochód do 1000 zł na osobę w rodzinie. Wzrost osób posiadających lokatę w banku wiązał się ze wzrostem dochodów na członka rodziny z przedziału 1500-2500 zł netto do powyżej 3500 zł.

Deskryptory TESE: emerytura, student, obszar miejski, obszar wiejski, zachowania, postawa
TESE descriptors: retirement, student, urban area, rural area, behaviour, attitude
  • Iltchev, P. i Cichońska, D. (2011). Czynniki wpływające na wybór form oszczędzania w celu zabezpieczenia emerytalnego (na przykładzie studentów wybranych łódzkich uczelni). Polityka Społeczna, 7(3), 5-7.