Tytuł badania: Obraz długotrwale bezrobotnych w opinii pracodawców i pracowników PUP w Sulęcinie
Projekt badawczy:
  • PI-PWP TRANSADAPT
Data: [2012]
Badacz: Beata Bieszk-Stolorz, Anna Gdakowicz, Iwona Markowicz

Badanie przeprowadzono w ramach projektu PI-PWP TRANSADAPT (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VI: Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1.: Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1.: Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy). W analizie uwzględniono cyklicznie opracowywane dane statystyczne, dane indywidualne dotyczące bezrobotnych zarejestrowanych i wyrejestrowanych, a także wyniki ankiety wśród długotrwale bezrobotnych uczestniczących w zajęciach klubu pracy, pracodawców oraz pracowników PUP. W 2011 roku 74 osoby zostały zatrudnione przez 12 pracodawców; wśród zatrudnionych było 39% kobiet. Pracodawcy wymienili następujące źródła informacji o pracownikach: współpraca z urzędem pracy, informacje propagowane wśród pracodawców, zgłoszenia samych kandydatów, ogłoszenia w siedzibie firmy, internet, ogłoszenia prasowe, współpraca ze szkołami, uczelniami. Jeśli chodzi o formy zatrudnienia subsydiowanego, pracodawcy najczęściej decydowali się na przyjęcie bezrobotnego na staż. Połowa badanych pracodawców zadeklarowała, że nie zatrudniają długotrwale bezrobotnych, w siedmiu firmach takie osoby pracowały w przeszłości, a w dwóch nadal pracowały. 13 ankietowanych uważało, że do zachęcenia przedsiębiorstw do zatrudniania osób trwale bezrobotnych mogłyby przyczynić się dotacje na stworzenie albo wyposażenie nowego stanowiska; tyle samo ankietowanych wskazało refundację kosztów zatrudnienia osoby długotrwale bezrobotnej. W opinii pracodawców osoby długotrwale bezrobotne mogą być wartościowymi pracownikami; zwracano jednak uwagę, że długotrwałe bezrobocie wpływa na spadek motywacji do pracy, a także na brak umiejętności prezentacji.

Deskryptory TESE: bezrobocie, praca, pracodawca, pracobiorca, zwolnienie z pracy, motywacja
TESE descriptors: unemployment, labour, employer, employee, dismissal, motivation
  • Bieszk-Stolorz, B., Gdakowicz, A. i Markowicz, I. (2013). Obraz długotrwale bezrobotnych w opinii pracodawców i pracowników PUP w Sulęcinie. Polityka Społeczna, 8, 31-38.