Tytuł badania: Działania twórcze w dydaktyce języka francuskiego jako obcego w perspektywie współczesnych podręczników
Data: [2011]
Badacz: Elżbieta Jastrzębska

Badanie miało charakter diagnostyczny i polegało na analizie dziesięciu współczesnych podręczników języka francuskiego jako obcego. Przedmiotem analizy były proponowane w podręcznikach techniki nauczania/uczenia się służące rozwijaniu sprawności mówienia i pisania. Badaniem objęto książki ucznia i zeszyty ćwiczeń (części I i II) wybranych podręczników dla szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych. Dokonano ukierunkowanej tematycznie analizy treści tekstów operacyjnych, otrzymane dane jakościowe poddano kodyfikacji, kwantyfikacji i wizualizacji. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że działania twórcze występowały w podręcznikach najczęściej w ostatniej fazie – ekspresji. Na ponad cztery tysiące ćwiczeń rozwijających sprawność mówienia i pisania ponad 75% stanowiły działania twórcze, w tym 49,85% dotyczyło sprawności mówienia, 45,28% zaś – sprawności pisania (4,87% było działaniami złożonymi). W przypadku pisania dominowała swobodna ekspresja własna (74%), która odzwierciedlała najczęściej komunikację autentyczną. W przypadku mówienia dominowały działania interakcyjne (51,97%), w których kluczowym kryterium był stopień improwizacji, spontaniczności i swobody posługiwania się przez uczniów tekstami własnego autorstwa. W podręcznikach wystąpiła również niewielka liczba działań twórczych integracyjnych, to znaczy łączących sprawność pisania i mówienia (164 przypadki), które przyjmowały najczęściej postać projektów lub miniprojektów.

Author's Keywords: communication, expression, creative activity, language skills, dramaturgical techniques
Deskryptory TESE: język, francuski, podręcznik, metodyka, zajęcia twórcze
TESE descriptors: language, French, textbook, learning theory, creative activities
  • Jastrzębska, E. (2011). Działania twórcze w dydaktyce języka francuskiego jako obcego w perspektywie współczesnych podręczników. Chowanna, 1(36), 133-150.