Tytuł badania: Działanie teleologiczne w interakcjach uczniów i nauczycieli
Data: [2012]
Badacz: Daria Wojtkiewicz

Celem badania o charakterze ilościowym było zidentyfikowanie specyfiki funkcjonowania działania teleologicznego w interakcjach uczniów i nauczycieli. Postawiono następujące pytania badawcze: czy i w jakim zakresie występuje działanie teleologiczne w interakcjach uczniów i nauczycieli w środowisku szkolnym; jak przejawia się działanie teleologiczne w interakcjach uczniów i nauczycieli w tym środowisku. W badaniu oprócz etapu pilotażowego przeprowadzono część właściwą z wykorzystaniem ankiety audytoryjnej (narzędziami badawczymi były kwestionariusze ankiety dla uczniów i nauczycieli). Dobór próby miał charakter losowy. Terenem badania były technika w Bydgoszczy. Łącznie przebadano 331 uczniów oraz 73 nauczycieli. Wyniki badania pokazały, że 93,7% nauczycieli deklarowało podejmowanie działań teleologicznych (odsetek uczniów plasował się na poziomie 34,4%). Wśród celów, które zostają zrealizowane przez nauczycieli w największym stopniu w badanym aspekcie, były: przekazywanie wiedzy i kształtowanie umiejętności uczniów (76,7%), bycie szanowanym przez uczniów, zmotywowanie uczniów do nauki (po 52,1%), nawiązywanie dobrych kontaktów z uczniami (38,4%). Do uczniowskich celów realizowanych w interakcji uczeń–nauczyciel należały m.in.: poczynienie postępów w posiadanej wiedzy (36%) i zdobywanie satysfakcjonujących wyników w nauce (28,1%).

Autorskie słowa kluczowe: pedagogika, działanie teleologiczne, działanie strategiczne, interakcje, relacje uczeń, nauczyciel, cele uczniów, cele nauczycieli
Author's Keywords: education, teleological action, strategic action, students, teacher interactions, relationship, cells of pupils, cells of teachers
Deskryptory TESE: uczeń, nauczyciel, relacja nauczyciel – uczeń, cele kształcenia, szkoła
TESE descriptors: pupil, teacher, teacher-student relation, aims of education, school
  • Wojtkiewicz, D. (2014). Działanie teleologiczne w interakcjach uczniów i nauczycieli. Rocznik Teologiczny, 2, 205-221.