Tytuł badania: Obraz jako czynnik wspomagający rozwój twórczości dziecka
Data: 2006 – 2007
Badacz: Elżbieta Płóciennik

Badanie miało charakter eksperymentalny, a jego celem było zweryfikowanie autorskiej techniki obrazków dynamicznych stymulujących wyobraźnię i myślenie twórcze dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Technika została opracowana jako element innowacji metodyczno-programowej i jako jeden ze środków dydaktycznych programu wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-6 lat pod nazwą Zabawy z wyobraźnią. Badanie przeprowadzono zgodnie z przyjętym modelem teoretycznym w postaci Trójpierścieniowej Koncepcji Wybitnych Zdolności J.S. Renzulliego (1998, 2005). Objęto nim dzieci pięcio- i sześcioletnie z dwóch przedszkoli, z którymi prowadzono zajęcia z wykorzystaniem metody obrazków dynamicznych raz w tygodniu przez pięć miesięcy. Potwierdzono rzetelność i trafność narzędzia oraz przeprowadzono analizę korelacji ocen zespołu sędziów kompetentnych. Porównanie wyników pretestu i posttestu pozwoliło stwierdzić, że opracowana metoda pobudzała rozwój zdolności twórczych badanych dzieci w starszym wieku przedszkolnym, co przejawiło się przede wszystkim w zwiększonej aktywności werbalnej i graficznej dzieci podczas wykonywania zadań otwartych i dywergencyjnych. Zwiększona aktywność obserwowalna była zarówno w trakcie zajęć, jak i podczas wykonywania zadań testowych.

Author's Keywords: creativity, child in older pre-school age, picture perception, imagination, dynamic pictures technique, experimental research
Deskryptory TESE: metoda aktywizująca, metodyka, metoda nauczania, zajęcia twórcze, edukacja przedszkolna
TESE descriptors: activity method, learning theory, teaching method, creative activities, pre-primary education
  • Płóciennik, E. (2011). Obraz jako czynnik wspomagający rozwój twórczości dziecka. Chowanna, 1(36), 173-196.