Tytuł badania: Młodzi na rynku pracy 2012
Data: 9 lutego 2012 – 16 lutego 2012
Badacz:

W badaniu uczestniczyło 2014 panelistów serwisu StudentsWatch w wieku od 16 do 36 lat. Badanych pytano o sposoby poszukiwania pracy, postawy wobec obecnej i przyszłej pracy, oczekiwania wobec wynagrodzeń; respondentów poproszono również o określenie najważniejszych elementów miejsca pracy. 35,9% badanych pracowało i poszukiwało pracy, 13,6% pracowało, ale nie poszukiwało nowej pracy, 40,6% nie pracowało, ale szukało pracy, a 9,9% nie pracowało ani nie szukało pracy. 75,7% szukało pracy w Polsce, a 10,5% za granicą. 40,7% ankietowanych w wyniku poszukiwań znalazło pracę (N = 1540 osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy poszukiwały pracy). Wśród badanych, którzy szukali pracy w Polsce (N = 887), 20,4% bardzo nisko oceniało swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, 47,7% raczej nisko, 12% raczej wysoko, 1,9% bardzo wysoko, a 18% nie potrafiło ocenić swoich szans na rynku pracy. Wśród badanych poszukujących pracy za granicą (N = 95) 15,2% bardzo nisko oceniało swoje szanse, 35,8% raczej nisko, 26,7% raczej wysoko, 0,9% bardzo wysoko, a 21,4% nie potrafiło określić swoich szans. Średnie oczekiwane wynagrodzenie netto wynosiło wśród respondentów 2010 zł. 10,4% badanych uważało, że ich wykształcenie będzie zupełnie nieprzydatne w poszukiwanej pracy, 28,9% twierdziło, że przyda się tylko w niewielkim stopniu, 324% określiło je jako raczej przydatne, 22,3% jako bardzo przydatne, a 6% nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

Deskryptory TESE: rynek pracy, absolwent, absolwent szkoły wyższej, praca, bezrobocie, motywacja, pracodawca
TESE descriptors: labour market, school leaver, graduate, labour, unemployment, motivation, employer
  • SW Research. (2012). Młodzi na rynku pracy 2012. Raport badawczy. Pobrane z https://www.studentswatch.pl/pdf/Mlodzi_na_rynku_pracy_2012_raport_agencji_badawczej_StudentsWatch.pdf