Tytuł badania: Salezjański system wychowania – w opiniach młodzieży
Data: 1 maja 2002 – 15 czerwca 2002
Badacz: Marek Woś

Celem badania była analiza postaw licealistów objętych salezjańskim systemem wychowania. Próbę badawczą stanowili uczniowie uczęszczający do klas czwartych w ośrodkach salezjańskich z Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy, Piły i Szczecina. Łącznie w badaniu wzięło udział 296 osób. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem sześciu ankiet, których pytania dotyczyły m.in. zależności uczeń-nauczyciel, wartości przekazywanych przez pedagogów wychowankom czy postaw ucznia wobec własnego środowiska. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że ankietowana młodzież czuła się mocno związana z tradycją, zwyczajami oraz akceptowała wymagania rodziców i dziadków. Ponadto wykazano, że badani uczniowie w większości zgodzili się z twierdzeniem o zdobywaniu w szkole salezjańskiej ponadprogramowej wiedzy, która doskonale przygotowuje do studiów. Zgodnie z odpowiedziami respondentów okazało się również, że akceptowali oni rolę nauczyciela doradcy. Pedagodzy w szkołach salezjańskich są wychowawcami neutralnymi, którzy nie stosują przymusu oraz zawsze starają się pomóc i doradzić.

Autorskie słowa kluczowe: socjologia wychowania, system prewencyjny, szkoła salezjańska
Author's Keywords: sociology of education, preventive system - preventive schoolhool, Salesian School
Deskryptory TESE: wychowanie dziecka, wychowanie moralne, relacja nauczyciel – uczeń, system edukacji, młodzież, postawa, edukacja religijna, religia, katolicyzm
TESE descriptors: child rearing, moral education, teacher-student relation, education system, youth, attitude, religious education, religion, Catholicism
  • Woś, M. (2005). Salezjański system wychowania – w opiniach młodzieży. Roczniki Nauk Społecznych, 2, 113-133.