Tytuł badania: Młodzież akademicka a odbiór środków społecznego przekazu
Data: [2002]
Badacz: Roman Jusiak

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: jakim „konsumentem” mediów jest młodzież akademicka, z jakich mediów najczęściej ona korzysta, jakie programy preferuje, czy i w jakim stopniu ma świadomość występowania manipulacji w mass mediach? Próbę badawczą stanowiło 130 osób (w tym 25,4% stanowili studenci Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku, 43,8% osób uczęszczało na zajęcia do płockiego Punktu Konsultacyjnego ATK, a 30,8% studiowało w Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku). Odsetek kobiet biorących udział w badaniu wyniósł 69,2%. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że badani najczęściej spędzali wolny czas na czytaniu książek (31,5%), oglądaniu TV (23,8%) oraz słuchaniu radia (19,9%). Jednocześnie okazało się, że kobiety ponad dwa razy częściej (39,5%) niż mężczyźni (16,1%) w wolnym czasie czytały książki. Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami wykazano również, że 41,5% studentów najczęściej spędzało przed telewizorem blisko dwie godziny dziennie; 30% poświęcało tej czynności trzy godziny, a prawie 28% – godzinę w ciągu dnia. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono również, że za najbardziej wiarygodne medium respondenci uznali radio (18,5%), następnie telewizję (6%) oraz prasę (3%). Okazało się ponadto, że około 95% badanych dostrzegało występowanie manipulacji w polskich mass mediach. Jednocześnie odsetek osób, które podały właściwe przykłady manipulowania odbiorcami, wyniósł 65%.

Autorskie słowa kluczowe: Internet, mass media, środki społecznego przekazu, środki masowego przekazu, mechanizmy manipulacji w mediach, skutki manipulacji, telewizja, prasa, radio
Author's Keywords: Internet, the mass media, mechanisms of manipulation in the media, effects of manipulation, television, the press, radio
Deskryptory TESE: student, życie studenckie, środki masowego przekazu, Internet, zachowania, postawa
TESE descriptors: student, student life, mass media, Internet, behaviour, attitude
  • Jusiak, R. (2004). Młodzież akademicka a odbiór środków społecznego przekazu. Roczniki Nauk Społecznych, 2, 61-81.