Tytuł badania: O postrzeganiu zawodu tłumacza przez studentów filologii rosyjskiej i studentów innych filologii
Data: [2010]
Badacz: Przemysław Janikowski, Joanna Krzemińska-Krzywda

Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę ankietową. Próba badawcza liczyła 346 studentów wszystkich lat studiów licencjackich na dziewięciu polskich uczelniach. Respondenci studiowali kierunki filologiczne. 62 osoby studiowały filologię rosyjską, 51,5% to studenci filologii germańskiej, 16% filologii angielskiej, 7% filologii romańskiej, 8% łączyło specjalności obejmujące kilka filologii. W grupie podstawowej znaleźli się studenci filologii rosyjskiej, a w grupie porównawczej – pozostali respondenci. Wśród studentów z grupy porównawczej 88,38% miało doświadczenie tłumaczeniowe; posiadanie takiego doświadczenia deklarowało jednocześnie 67,74% studentów filologii rosyjskiej. Studenci filologii rosyjskiej tłumaczyli teksty pisane (50% w porównaniu z 55,38% pozostałych studentów). W grupie porównawczej tłumaczenia pisemne i ustne wykonywało 34,6% osób, a wśród studentów rusycystyki 26,19%. Doświadczenie ustnego tłumaczenia posiadało 9,16% osób z grupy porównawczej i 23,81% studentów filologii rosyjskiej. 27,24% studentów z grupy porównawczej i 30,95% pozostałych ankietowanych otrzymało wynagrodzenie za swoją pracę. Blisko 40% respondentów z grupy porównawczej chciałoby pracować dziennie od trzech do pięciu godzin, a 38,38% od sześciu do ośmiu godzin. 13,03% badanych z tej grupy uważało, że tłumacz pracuje mniej niż trzy godziny dziennie. W opinii 42,25% studentów z grupy porównawczej i 58,33% studentów filologii rosyjskiej miesięczne zarobki tłumacza wynoszą od 2500 do 3500 zł. Za najważniejsze cechy dobrego tłumacza respondenci z obu grup uznali dociekliwość i staranność.

Deskryptory TESE: wybór studiów, rosyjski, lingwistyka, pisanie, student
TESE descriptors: choice of studies, Russian, linguistics, writing, student
  • Krzemińska-Krzywda, J. i Janikowski, P. (2010). O postrzeganiu zawodu tłumacza przez studentów filologii rosyjskiej i studentów innych filologii. Przegląd Rusycystyczny, 3, 87-102.