Tytuł badania: Płeć a podejmowanie ryzyka
Data: [2003]
Badacz: Ryszard Studenski

Sformułowano następujące hipotezy badawcze: 1. Gotowość do ryzyka, mierzona testem TPD, oraz częstość zachowań ryzykownych, mierzona testem TZR, są wyższe u mężczyzn niż u kobiet. 2. Cechy osobowości, mierzone testami NEO-FFI oraz SSS, różnią się pod względem siły ich związku z płcią. 3. Pomiary gotowości do ryzyka oraz częstości zachowań ryzykownych pozostają w silniejszym związku z pomiarami cech osobowości skorelowanymi z płcią niż z cechami osobowości nieskorelowanymi z płcią. W badaniu wzięło udział 65 osób w wieku od 18 do 22 lat, w tym 36 kobiet i 29 mężczyzn. Okazało się, że mężczyźni uzyskali istotnie niższe wyniki niż kobiety w zakresie neurotyzmu. Nieistotnie statystycznie wyższe wyniki mieli również w zakresie ekstrawersji. Mężczyźni uzyskali ponadto wyższe wynik ogólne w Kwestionariuszu Poszukiwania Nowości, a także w zakresie skali poszukiwania przygód oraz rozhamowania. Potwierdzono ujemną zależność między neurotyzmem a gotowością do ryzyka i częstością zachowań ryzykownych. Ekstrawersja natomiast dodatnio korelowała z gotowością do ryzyka i częstością zachowań ryzykownych. U mężczyzn ponadto stwierdzono istnienie ujemnej korelacji między sumiennością a gotowością do ryzyka oraz częstością zachowań ryzykownych. W przypadku kobiet oraz całej grupy respondentów nie wystąpiła zależność między sumiennością a ryzykowaniem. Zauważono także korelację płci z poszukiwaniem przygód. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że podejmowanie ryzyka nie jest wyłącznie męską cechą, a ostrożność nie stanowi typowej charakterystyki kobiet.

Deskryptory TESE: płeć, płeć męska, płeć żeńska, postawa, zachowania społeczne, osobowość
TESE descriptors: gender, male, female, attitude, social behaviour, personality
  • Studenski, R. (2004). Płeć a podejmowanie ryzyka. Przegląd Psychologiczny, 2, 147-156.