Tytuł badania: Kazirodztwo czy „tylko” konflikt rodzinny – trudności diagnostyczne
Data: [2002]
Badacz: Alicja Czerederecka, Teresa Jaśkiewicz-Obydzińska

Celem badania była analiza czynników różnicujących objawy molestowania seksualnego od objawów konfliktu rodzinnego. Przedmiot badania stanowiły: zaburzenia występujące u nieletnich, które były zgłaszane przez biegłych w czasie kontaktu z dziećmi i stwierdzane w badaniach psychologicznych; właściwości psychiczne opiekunów, zakwalifikowane w literaturze przedmiotu jako typowe w przypadku relacji kazirodczych w rodzinie oraz dla rodziców walczących o opiekę nad dziećmi. W badaniu wzięło udział 53 dzieci. Respondentów podzielono na trzy grupy: 13 dzieci z rodzin, w których doszło do relacji kazirodczej, a rozbicie rodziny i otwarty konflikt między rodzicami nastąpił po ujawnieniu tego faktu; 20 dzieci z rodzin, w których pomiędzy rodzicami trwał poważny konflikt, ale nie podejrzewano kazirodztwa; 20 dzieci z rodzin, w których matka podejrzewała partnera o wykorzystywanie seksualne dziecka. Materiał badawczy uzyskano w drodze opracowywania ekspertyz sądowych, związanych z oceną zeznań nieletnich w sprawach karnych (grupy pierwsza i trzecia) oraz ekspertyz związanych z oceną kompetencji wychowawczych rodziców w sprawach opiekuńczych (grupa druga). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że matki znacząco często spostrzegały u dzieci z grupy trzeciej zaburzenia koncentracji uwagi, niepokój, uogólniony lęk oraz nadpobudliwość. Jednocześnie wykazano, że biegli psychologowie odnotowali głównie zaburzenia uwagi oraz regresję. Ponadto ustalono, że poczucie osamotnienia, zaburzony model ról rodzicielskich, wchodzenie w rolę dorosłych i tendencja do zaprzeczania problemom były wyższe w grupie trzeciej w porównaniu z drugą.

Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, relacje interpersonalne, rodzice, rodzina, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, dziecko
TESE descriptors: parent-child relation, interpersonal relations, parents, family, childcare, child rearing, child
  • Czerederecka, A. i Jaśkiewicz-Obydzińska, T. (2004). Kazirodztwo czy „tylko” konflikt rodzinny – trudności diagnostyczne. Dziecko Krzywdzone, 6, 154-171.