Tytuł badania: Podobieństwa i różnice w sposobach aktywnego poszukiwania pracy przez studentów wyższych uczelni warszawskich
Data: [2000]
Badacz: Lidia Czarnogórska

Badanie przeprowadzono w celu analizy tendencji samodzielnego poszukiwania pracy wśród dwóch grup wiekowych studentów . Próba liczyła 124 studentów wyższych uczelni warszawskich, studiujących dziennie (w tym: 85 studentów Uniwersytetu Warszawskiego). Respondentów podzielono ze względu na następujące dwa kryteria: wiek (grupa studentów pierwszgo i drugiego roku studiów – „młodsi”; grupa studentów czwartego i piątego roku – „starsi”) oraz macierzysta uczelnia respondenta (grupa studentów UW oraz grupa studentów pozostałych uczelni). Do zebrania materiału badawczego posłużono się sondażem diagnostycznym z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najczęściej stosowanymi sposobami szukania pracy przez respondentów były: wykorzystywanie znajomości oraz przeglądanie ogłoszeń w prasie i internecie (TIK). Najrzadziej stosowano metody aktywne, tzn. dawanie ogłoszeń oraz wysyłanie CV, a także korzystanie z pomocy powołanych w tym celu instytucji. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem okazało się również, że jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru pracy była dla ankietowanych odpowiednia pensja (73 wskazania). Jednocześnie odnotowano, że w grupie starszych studentów stałość pracy była równie ważnym kryterium. Zwrócono również uwagę, że osoby młodsze niemal trzykrotnie rzadziej od osób starszych wybierały prestiż jako istotną cechę poszukiwanego zatrudnienia. Analiza uzyskanych odpowiedzi pozwoliła wykazać ponadto, że do cech dobrego szefa zaliczano najczęściej: uczciwość, wyrozumiałość, życzliwość, stwarzanie możliwości rozwoju, rzetelność oraz szacunek (starsi studenci wyróżnili dodatkowo umiejętność doceniania).

Deskryptory TESE: praca, rynek pracy, student, szkoła wyższa, zatrudnienie, bezrobocie, Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: labour, labour market, student, higher education, employment, unemployment, Internet, ICT
  • Czarnogórska, L. (2002). Podobieństwa i różnice w sposobach aktywnego poszukiwania pracy przez studentów wyższych uczelni warszawskich. Edukacja Dorosłych, 2-3, 205-211.