Tytuł badania: Uczniowie o wychowaniu seksualnym
Data: [1991]
Badacz: Irena Wawryk

Celem badania było zebranie opinii uczniów liceum ogólnokształcącego o wychowaniu seksualnym. Sondaż przeprowadzono wśród 576 uczniów. Ankieta składała się z ośmiu pytań. Na podstawie trzech pierwszych określono płeć badanych (359 dziewcząt i 217 chłopców), środowisko rodzinne (276 uczniów ma rodziców z wykształceniem wyższym, rodzice 175 są pracownikami umysłowymi, a rodzice 80 badanych wykonują zawody robotnicze) i wyznawany światopogląd (471 uczniów to katolicy, 24 – katolicy niepraktykujący, 51 – ateiści, jeden jest baptystą, jeden świadkiem Jehowy). 73 osoby nie odpowiedziały na pytanie o religię. Pozostałe pytania zawarte w ankiecie dotyczyły: czynników wpływających na rozpoczęcie życia seksualnego (według 244 respondentów jest to dojrzałość psychiczna), pomocy w razie problemów ze sferą intymną (231 uczniów zwróciłoby się do rodziców), stosunku do koleżanek w ciąży (265 osób uznało, że trzeba pomóc ciężarnej uczennicy) oraz projektu ustawy o ochronie życia poczętego (203 dziewczęta i 80 chłopców uznało, że kobieta powinna mieć prawo do decyzji o aborcji). Wszystkie osoby (102), które opowiedziały się za odrzuceniem aborcji, to praktykujący katolicy.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, nauki o zdrowiu, uczestnictwo rodziców, uczestnictwo nauczycieli, relacja rodzice – dziecko, relacja nauczyciel – uczeń
TESE descriptors: sex education, health sciences, parent participation, teacher participation, parent-child relation, teacher-student relation
  • Wawryk, I. (1992). Uczniowie o wychowaniu seksualnym. Przysposobienie do życia w rodzinie (dod.). Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 1, 12-13.