Tytuł badania: Obraz chorych psychicznie w świadomości dzieci i młodzieży
Data: [2004]
Badacz: Magdalena Zadworna-Cieślak

Celem badania była analiza obrazu chorych psychicznie, który posiadają uczniowie w wieku od 12 do 17 lat. Do zebrania materiału badawczego posłużono się autorskim technikami: Dyferencjału Semantycznego oraz Zdaniami Niedokończonymi. Próbę stanowili uczniowie trzech szkół z Wielunia (łącznie 238 osób, w tym 81 w wieku 12 lat – 42 dziewczęta i 39 chłopców, 75 w wieku 15 lat – 38 dziewcząt i 37 chłopców, 82 w wieku 17 lat – 44 dziewczęta i 38 chłopców). W wyniku przeprowadzonych badania nie stwierdzono istotnych różnic w ocenie omawianych pojęć między grupami respondentów 12-, 15- i 17-letnich. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano, że w wyobrażeniu badanych uczniów osobę zaburzoną psychicznie cechują duża siła oraz aktywność. Ponadto obraz osoby chorej psychicznie, jaki posiadali respondenci, przedstawiał „typowego” psychotyka w ostrej fazie choroby. Zaobserwowano również tendencję do bardziej krzywdzących i niechętnych poglądów na temat chorych psychicznie wśród młodszych ankietowanych w porównaniu ze starszymi uczestnikami badania (a także wśród chłopców w porównaniu z dziewczętami).

Autorskie słowa kluczowe: uprzedzenia, dzieci i młodzież, obraz chorych psychicznie, dyskryminacja, stereotyp
Author's Keywords: prejudice, children and adolescents, the image of the mentalny ill, discrimination, stereotype
Deskryptory TESE: dziecko, młodzież, postawa, choroba, zdrowie
TESE descriptors: child, youth, attitude, illness, health
  • Zadworna-Cieślak, M. (2006). Obraz chorych psychicznie w świadomości dzieci i młodzieży. Psychologia Rozwojowa, 1, 79-89.