Tytuł badania: Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Data: 1988 – 1989
Badacz: Wanda Popławska

W badaniu próbowano scharakteryzować zasięg sięgania po alkohol i papierosy przez uczniów szkół podstawowych. Badaniem objęto 322 chłopców dobranych losowo (uczniów klas V–VIII) z siedmiu szkół podstawowych w województwach: białostockim, łomżyńskim i suwalskim. 212 respondentów uczyło się w szkołach miejskich, 110 – w wiejskich. 30 chłopców uczęszczało do klasy piątej, 80 – do szóstej, 103 – do siódmej, 109 – do ósmej. Wiek badanych mieścił się w przedziale 11–17 lat; najwięcej – 97 – było czternastolatków. Rodzice 262 uczniów mieli wykształcenie średnie, 147 – wyższe, 116 – zawodowe, 106 – podstawowe, jednego ucznia – niepełne podstawowe. 246 badanych próbowało alkoholu, m.in.: 100 w czasie uroczystości rodzinnych, 37 z okazji sylwestra, sześciu w dniu Pierwszej Komunii. Niektórzy po raz pierwszy pili alkohol jeszcze w wieku przedszkolnym. 57 badanych przyznało, że pije alkohol często. 121 chłopców pali papierosy, 81 próbowało, a 120 nigdy nie próbowało palenia. Ośmiu badanych zaczęło palić przed rozpoczęciem edukacji szkolnej. 50% palących zadeklarowało, że pali bardzo często – co drugą przerwę, co parę godzin, paczkę dziennie. Badanie wykazało, że palenie i picie alkoholu przez uczniów szkół podstawowych ma najczęściej związek z paleniem i piciem w ich domach rodzinnych. Pijący i palący rodzice nie byli wrażliwi na problem picia i palenia uczniów. Należy podjąć w ramach edukacji szkolnej odpowiednie działania profilaktyczne, które uświadomią uczniom skutki palenia i picia alkoholu, a także będą propagować trzeźwość i niepalenie papierosów.

Deskryptory TESE: nauki o zdrowiu, zdrowie, profilaktyka, problemy zdrowotne, choroba
TESE descriptors: health sciences, health, prevention, health problems, illness
  • Popławska, W. (1991). Czym skorupka za młodu nasiąknie... Przysposobienie do Życia w Rodzinie (dod.). Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 2, 27-29.