Tytuł badania: Potrzeby szkoleniowe osób bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim
Data: 1 marca 2009 – 30 kwietnia 2009
Badacz:

Sformułowano następujący problem badawczy: Potrzeby szkoleniowe oraz przydatność szkoleń w opinii bezrobotnych w zwiększeniu ich szans na rynku pracy. W badaniu – przeprowadzonym z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety – wzięło udział łącznie 2607 respondentów, w tym 1544 kobiety i 1058 mężczyzn. 35,1% ankietowanych było w wieku od 24 do 34 lat; 22,8% w wieku poniżej 24 lat; 21,2% w wieku od 35 do 44 lat. 16% respondentów legitymowało się wykształceniem podstawowym, 4,9% gimnazjalnym, 28,4% zawodowym, 38,4% średnim, 6,2% licencjackim i 6% wyższym magisterskim. Blisko 40% uczestników badania uważało, że szkolenia zdecydowanie umożliwiają przekwalifikowanie zawodowe; blisko połowa badanych uważała, że raczej umożliwiają. 50% respondentów podejmowało szkolenie ze względu na możliwość uzyskania pracy po jego ukończeniu, a 22,4% dla podniesienia kwalifikacji. 10,9% decydowało się na podjęcie szkolenia z własnej inicjatywy. Ponad połowa bezrobotnych czerpała informacje na temat szkoleń z tablicy informacyjnej w powiatowym urzędzie pracy. Blisko co dziesiąta badana osoba brała udział w kursach komputerowych, 7,4% w szkoleniach z obsługi kasy fiskalnej, a 7% z księgowości.

Deskryptory TESE: praca, bezrobocie, rynek edukacyjny, rynek pracy, szkolenie praktyczne, doskonalenie zawodowe w toku pracy
TESE descriptors: labour, unemployment, education market, labour market, practical training, in-service training
  • Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy. (2009). Potrzeby szkoleniowe osób bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim. Pobrane z www.wup.pl/images/uploads/potrzeby_szkoleniowe.pdf