Tytuł badania: Pisać litery, pisać zwierzęta…, czyli o świadomości pisma u dzieci
Data: [2003]
Badacz: Grażyna Krasowicz-Kupis

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na pytania, jak kształtują się poszczególne komponenty świadomości pisma u dzieci w wieku 4 i 5 lat oraz jak zmieniają się one wraz z wiekiem. Do zebrania materiału badawczego posłużono się specjalnie opracowanym Testem Świadomości Pisma TSP, który składał się z następujących części: funkcja i zasady pisma; pojęcie czytania i pisania; terminologia metajęzykowa i świadomość słowa; znajomość znaków. W badaniu uczestniczyło 60 dzieci w wieku czterech i pięciu lat (w tym 28 czterolatków oraz 32 pięciolatków; 27 dziewczynek oraz 33 chłopców). Teren badań stanowiły placówki zlokalizowane na terenie m.in. Lublina, Siedlec i Janowa Podlaskiego. W wyniku przeprowadzonego badania odnotowano, że wzrost wyników następował w każdej części TSP wraz z wiekiem. Jednocześnie zgodnie ze zgromadzonym materiałem okazało się, że pojęcie czytania i pisania nie było jeszcze odpowiednio ukształtowane w żadnej z badanych grup (dzieci pięcioletnie, które częściej odwoływały się do struktury literowej, cechowała jednak wyższa świadomość).

Deskryptory TESE: rozwój dziecka, dziecko, umiejętności pisania, pisanie, edukacja przedszkolna, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka
TESE descriptors: child development, child, written skills, writing, pre-primary education, childcare, child rearing
  • Krasowicz-Kupis, G. (2005). Pisać litery, pisać zwierzęta…, czyli o świadomości pisma u dzieci. Psychologia Rozwojowa, 1, 81-90.