Tytuł badania: PI – Systemowe rozwiązania zwiększające udział w szkoleniach osób o niskim poziomie wykształcenia
Projekt badawczy:
  • PI – Systemowe rozwiązania zwiększające udział w szkoleniach osób o niskim poziomie wykształcenia – projekt innowacyjny
Data: 2012
Badacz:

Badanie przeprowadzono w celu nakreślenia profilu społeczno-demograficznego analizowanej zbiorowości, określenia stopnia aktywności edukacyjnej, określenia potrzeb szkoleniowych, identyfikacji stereotypów funkcjonujących na temat PNK, identyfikacji przyczyn podejmowania/niepodejmowania aktywności edukacyjnej, określenia gotowości do partycypowania w kosztach szkoleń. Do badania metodą CATI wytypowano 400 pracowników z województwa świętokrzyskiego (dobór warstwowo-losowy, proporcjonalny). Dodatkowo przeprowadzono 10 wywiadów IDI z pracownikami o niskich kwalifikacjach. Badaniem objęto również 1057 przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego (pilotaż na próbie N = 30); wykorzystano metodę CATI. W ramach projektu przeprowadzono 10 wywiadów pogłębionych z przedsiębiorcami i jeden zogniskowany wywiad grupowy. Pracownicy o niskich kwalifikacjach są na ogół przekonani, że małe kwalifikacje zawodowe dyskwalifikują ich z możliwości podjęcia satysfakcjonującej pracy. U pracowników o niskich kwalifikacjach przedsiębiorcy cenią przede wszystkim kompetencje miękkie (osobowościowe, np. skrupulatność, dokładność). Pracodawcy z województwa świętokrzyskiego byli mniej skłonni niż pracodawcy z innych regionów do kierowania pracowników na szkolenia – 28% pracodawców wysłało w ciągu ostatnich 12 miesięcy swoich pracowników na szkolenia. Najczęściej przeprowadzano szkolenia z informatyki (56% wskazań) i szkolenia specjalistyczne (41% wskazań). W szkoleniu pracowników największą barierą – z perspektywy pracowników i pracodawców – są niewystarczające finanse. Najmniej skłonni do partycypowania w kosztach szkolenia byli pracownicy do 30. roku życia i z przedziału wiekowego 40–50 lat. W ramach projektu PI – Systemowe rozwiązania... zaproponowano zmianę legislacyjną, zakładającą możliwość odliczenia przez pracodawcę składki na Fundusz Pracy i wartość szkolenia dla pracowników o niskich kwalifikacjach (zmianą tą było zainteresowanych 40% przedsiębiorstw zatrudniających osoby o niskich kwalifikacjach).

Deskryptory TESE: doskonalenie zawodowe w toku pracy, szkolenie praktyczne, kwalifikacje zawodowe, kurs, małe i średnie przedsiębiorstwa
TESE descriptors: in-service training, practical training, vocational qualification, course, small and medium-sized enterprise
  • PI – Systemowe rozwiązania zwiększające udział w szkoleniach osób o niskim poziomie wykształcenia – raport z badań. (2012). Pobrane z http://systemowerozwiazania.pl/wp-content/uploads/2013/02/RAPORT-Z-BADAN-2012.pdf