Tytuł badania: Ocena wiedzy studentów na temat czynników ryzyka i profilaktyki nowotworów płuc
Data: luty 2012
Badacz: Mariola Krukowska, Dominik Olejniczak

W badaniu posłużono się metodą sondażu diagnostycznego; w jej ramach wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety, złożony z 15 pytań: 13 zamkniętych i dwóch otwartych. Próbę badawczą (złożoną w całości ze studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) podzielono na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się studenci pielęgniarstwa ze studiów magisterskich niestacjonarnych, a w drugiej – studenci licencjackich studiów stacjonarnych. Wstępnie rozdano 150 ankiet, do analizy zakwalifikowano zaś 136. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że studenci z obu grup podobnie oceniają swoją wiedzę na temat raka płuc – za dobrą uznało ją 66% studentów z pierwszej grupy i 57% z drugiej. Słaby poziom wiedzy na temat raka płuc zadeklarowało odpowiednio 27% i 37%. Palenie tytoniu za najistotniejszy czynnik zachorowania na raka uznało odpowiednio 79% i 82%. Predyspozycje genetyczne za czynnik powodujący raka płuc uważało odpowiednio 14% i 6%. Prawie wszyscy respondenci byli świadomi, że rak płuc należy do nowotworów złośliwych. Prawie tyle samo badanych wiedziało, że rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem w Polsce. 76% studentów studiów niestacjonarnych i 87% studentów studiów stacjonarnych uważało, że dieta z przewagą produktów złośliwych może zmniejszyć zachorowalność na raka płuc. Do objawów typowych dla nowotworu płuc studenci zaliczyli: kaszel (odpowiednio 31% i 27%), reumatyczne bóle kolan (2% i 1%), krwioplucie (32% i 42%), ból głowy (34% i 30%).

Author's Keywords: lung cancer, health promotion, nurse
Deskryptory TESE: wiedza, choroba, problemy zdrowotne, zdrowie, zachowania, profilaktyka, medycyna człowieka
TESE descriptors: knowledge, illness, health problems, health, behaviour, prevention, human medicine
  • Krukowska, M. i Olejniczak, D. (2013). Ocena wiedzy studentów na temat czynników ryzyka i profilaktyki nowotworów płuc. Medycyna Rodzinna, 4, 143-148.