Tytuł badania: Ocena budowy ciała dzieci w wieku 8-10 lat z powiatu Włoszczowa (województwo świętokrzyskie)
Data: 2002 – 2004
Badacz: Dorota Kulik-Nowak, Romana Pawlińska-Chmara

Badania przeprowadzono w celu oceny budowy ciała dziewcząt i chłopców w wieku od ośmiu do 10 lat, pochodzących z miast i wsi w wybranych gminach w powiecie Włoszczowa. Łącznie w badaniu wzięło udział 308 chłopców i 336 dziewcząt. Przeprowadzono następujące pomiary: wysokości ciała, masy ciała, szerokości barków, szerokości klatki piersiowej, głębokości klatki piersiowej, obwodu klatki piersiowej, obwodu ramienia, obwodu uda. Dodatkowo zastosowano metodę ankietową, by określić płeć badanych, datę badania, datę urodzenia, liczbę rodzeństwa, liczbę spożywanych posiłków w ciągu dnia, najczęściej spożywane produkty itd. Na podstawie wyników badania stwierdzono korzystny przebieg ontogenezy u badanych dzieci. Okazało się, że dzieci z miasta osiągnęły wyższy poziom rozwoju pod względem somatycznym w porównaniu z dziećmi ze wsi. Większe tempo rozwoju stwierdzono u dzieci wiejskich, co pozwala im wyrównać średnie wartości pomiarowe w porównaniu z dziećmi z miasta. Stwierdzono, że dzieci z Włoszczowy osiągają poziom rozwoju fizycznego podobny do rozwoju chłopców i dziewcząt z Warszawy; można zatem stwierdzić, że zacierają się różnice społeczno-ekonomiczne rodzin z miast o różnym statusie urbanizacyjnym. Wyniki badania pozwoliły ponadto stwierdzić korzystne warunki chłopców i dziewcząt z gminy Włoszczowa i okolicznych wsi do prawidłowego rozwoju.

Author's Keywords: evaluation of the constitution
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, rozwój dziecka, zdrowie, sprawność, rozwój fizyczny, problemy zdrowotne
TESE descriptors: health education, child development, health, efficiency, physical development, health problems
  • Pawlińska-Chmara, R. i Kulik-Nowak, D. (2005). Ocena budowy ciała dzieci w wieku 8-10 lat z powiatu Włoszczowa (województwo świętokrzyskie). Nowa Pediatria, 2, 45-75.