Tytuł badania: Public speaking as a type of discourse in teacher education
Data: [2004]
Badacz: Daniel Karczewski

Przedmiotem badań były wystąpienia publiczne, traktowane jako rodzaj dyskursu w kształceniu nauczycieli. Celem było pokazanie, że stosowanie praktyki wystąpień publicznych może przyczynić się do podniesienia kompetencji wypowiadania się (retoryki) i stać się pomocne dla przyszłych nauczycieli. W badaniach wzięło udział 38 studentów z pierwszego roku studiów Wydziału Anglistyki. Badania miały na celu weryfikację ich zdolności do wykrywania figur retorycznych, np.: aliteracji, metafory, anafory, antytezy itd. Materiałem bazowym były wypowiedzi prezydenta Georga W. Busha podczas kampanii w Stanach Zjednoczonych w 2000 roku oraz wypowiedzi tegoż po ataku terrorystycznym w Ameryce w 2001 roku. Wyniki badań pokazały, że aliterację wskazało poprawnie czterech studentów (tłumaczy się to faktem małej popularności aliteracji w rodzimym języku polskim). Wskazanie np. metafory w tekście nie przysporzyło badanym większych trudności (jest ona powszechna w języku polskim). Wnioski z badań pokazały, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy wiedzą nabytą ze szkoły średniej a studenckimi kompetencjami do wykrywania figur retorycznych (głównie podobnych do tych w języku polskim). Problemem są natomiast te figury, które funkcjonują tylko w języku angielskim.

Deskryptory TESE: student, kompetencje językowe, sprawność, angielski, język
TESE descriptors: student, language skills, efficiency, English, language
  • Karczewski, D. (2005). Public speaking as a type of discourse in teacher education. Linguodidactica, IX, 77-84.