Tytuł badania: Otyłość prosta u dzieci w wieku gimnazjalnym w świetle przeprowadzonych badań w mieście Rzeszowie i w Baszni Dolnej
Data: [2010]
Badacz: Emilia Kocjan, Daria Sawaryn

Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę kwestionariuszową. W badaniu wzięło udział 229 uczniów, w tym 108 dziewcząt i 121 chłopców z klas pierwszych i drugich Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie i Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Baszni Dolnej. W pomiarze wzięło udział także 141 rodziców badanych uczniów. Założono wstępnie, że rodzice z miast będą mieli większą wiedzę na temat przyczyn i skutków otyłości niż rodzice ze wsi. Ponadto spodziewano się, że rodzice z miasta będą większą wagę przykładać do zdrowego stylu życia swoich dzieci niż rodzice dzieci ze wsi. Wyniki badania dowiodły jednak, że rodzice z obu badanych obszarów – wiejskiego i miejskiego – prezentowali podobny poziom wiedzy na temat przyczyn i skutków otyłości. Ponadto okazało się, że rodzice uczniów miejskich rzeczywiście przywiązywali większą wagę do zdrowego stylu życia swoich dzieci. Dzieci miejskie i wiejskie odznaczały się podobną wiedzą na temat przyczyn i skutków otyłości. Zauważono ponadto, że wśród dzieci miejskich problem nadmiernej otyłości ciała występuje częściej niż u uczniów ze wsi.

Author's Keywords: obesity, urban and rural children
Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna, problemy zdrowotne, medycyna człowieka, obszar miejski, obszar wiejski
TESE descriptors: health, illness, nutrition education, health education, health problems, human medicine, urban area, rural area
  • Sawaryn, D. i Kocjan, E. (2010). Otyłość prosta u dzieci w wieku gimnazjalnym w świetle przeprowadzonych badań w mieście Rzeszowie i w Baszni Dolnej. Nowa Pediatria, 1, 2-14.