Tytuł badania: Ocena wybranych zachowań zdrowotnych młodzieży niepełnosprawnej
Data: [2009]
Badacz: Józef Kocur, Katarzyna Nowakowska, Magdalena Agnieszka Wrzesińska

Celem badania była ocena jakościowa i ilościowa spożywanych przez młodzież niepełnosprawną produktów żywnościowych, a także poznanie najczęściej wybieranych przez respondentów sposobów spędzania wolnego czasu i ocena zagrożenia używania substancji psychoaktywnych wśród badanych niepełnosprawnych słuchowo. W badaniu wzięło udział 41 uczniów szkół gimnazjalnych, w tym 21 chłopców i 20 dziewcząt; wszyscy respondenci byli niedosłyszący. Badani byli w wieku od 13 do 17 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety, składający się z 21 pytań. 83% młodzieży zadeklarowało, że lubią jeść warzywa, a 97,5% – owoce. 61% uczniów jadało pieczywo, a blisko 40% nie spożywało ryb. Ponad połowa niedosłyszącej młodzieży nie piła przynajmniej jednej szklanki mleka dziennie. W wolnym czasie młodzież najczęściej siedziała przy komputerze i korzystała z internetu (TIK). Ponad 34% uczniów wyznało, że nakłaniano ich do zażywania substancji psychoaktywnych. Młodzież niepełnosprawna twierdziła, że w internacie spożywa posiłki niezrównoważone pod względem jakości. Za umiarkowany uznano problem uzależnień wśród niepełnosprawnych gimnazjalistów.

Autorskie słowa kluczowe: niepełnosprawność, zachowania zdrowotne, uczniowie słabosłyszący
Author's Keywords: disability, health behaviour
Deskryptory TESE: upośledzenie, specjalne potrzeby edukacyjne, upośledzenie słuchu, zdrowie, problemy zdrowotne, edukacja zdrowotna, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: disability, special educational needs, hearing impairment, health, health problems, health education, ICT
  • Wrzesińska, M.A., Nowakowska, K. i Kocur, J. (2010). Ocena wybranych zachowań zdrowotnych młodzieży niepełnosprawnej. Przegląd Pediatryczny, 4, 226-230.