Tytuł badania: Potrzeby uspołecznienia i społecznej użyteczności rodziców mających dzieci w szkołach podstawowych
Data: [2011]
Badacz: Zuzanna Zbróg

Badanie przeprowadzono w celu analizy, jakie formy przybrały zachowania prospołeczne i altruistyczne rodziców, których dzieci uczęszczały do szkół podstawowych, oraz jaka motywacja przyświecała rodzicom podejmującym tego typy działalność. Teren badania stanowiły wszystkie szkoły niepubliczne w województwie świętokrzyskim (dwie społeczne, dwie prywatne oraz jedna katolicka), a także pięć celowo dobranych szkół publicznych. Do zebrania materiału badawczego posłużono się ankietą, którą wypełniło 621 rodziców (najliczniejszą grupę respondentów stanowiły osoby z Kielc, Starachowic oraz Buska-Zdroju). Wśród ankietowanych 51% legitymowało się wykształceniem wyższym niż średnie, 28,5% – wykształceniem średnim, a 13,7% – niższym niż średnie (6,8% nie wskazało swojego wykształcenia). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że blisko połowa respondentów z każdego typu szkoły przyznała się do braku podejmowania działalności na rzecz innych rodziców. Wśród osób deklarujących prospołeczną aktywność odnotowano przykłady pomocy w rozwiązywaniu problemów z dzieckiem (18,2%), aktywnej działalności w trójce klasowej lub radzie rodziców (17,1%) oraz pożyczanie książek/czasopism o wychowaniu dziecka (10,0%). Wykazano, że najczęstszą motywacją działań społecznych podejmowanych przez ankietowane osoby była potrzeba serca (28,8%), korzyści (25,1%) oraz satysfakcja (11,4%). Dodatkowo na podstawie zgromadzonego materiału nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic między deklaracjami działań respondentów z różnych typów szkół.

Autorskie słowa kluczowe: rodzice, zachowania prospołeczne, szkoła podstawowa, altruizm
Author's Keywords: parents, prosocial behaviour, primary school, altruism
Deskryptory TESE: szkolnictwo podstawowe, szkoła podstawowa, rodzice, relacja rodzice – szkoła, postawa, zachowania społeczne, zachowania, społeczeństwo
TESE descriptors: primary education, primary school, parents, parent-school relation, attitude, social behaviour, behaviour, society
  • Zbróg, Z. (2013). Potrzeby uspołecznienia i społecznej użyteczności rodziców mających dzieci w szkołach podstawowych. Społeczeństwo i Rodzina, 3, 56-68.