Tytuł badania: Małżeństwo i rodzina w świadomości młodzieży gimnazjalnej na tle kryzysu tożsamości osobowej. Studium socjologiczne
Data: 2001 – 2004
Badacz: Józef Baniak

Badania (o charakterze socjologicznym) dotyczyły weryfikacji wiedzy uczniów gimnazjum o małżeństwie i rodzinie. Wybrane pytania badawcze brzmiały: jakie są postawy i zachowania gimnazjalistów w sferze moralności małżeńsko-rodzinnej; czym dla nich jest miłość realizowana w małżeństwie i rodzinie; jakie są postawy gimnazjalistów wobec seksualności – jaką wartość stanowi dla nich seks. Jedna z hipotez badawczych brzmiała: liczni współcześni gimnazjaliści przeżywają kryzys tożsamości osobowej i mają świadomość swoich odczuć z nim związanych. W badaniach wykorzystano autorski kwestionariusz Kryzys tożsamości osobowej a świadomość rodzinna dzisiejszej młodzieży gimnazjalnej. Badania ankietowe (metoda sondażu) przeprowadzono wśród uczniów wiejskich (cztery szkoły z powiatu kaliskiego) i miejskich (cztery gimnazja z Kalisza) szkół gimnazjalnych. Szkoły dobrano metodą losowo-celową (z wykorzystaniem list ewidencyjnych). Respondenci byli w wieku 14-17 lat (łącznie przebadano 955 osób: 636 dziewcząt oraz 319 chłopców). Zebrane dane z badań opracowano z użyciem metod statystycznych (np. miernik Q Kendalla stosowany w korelacji rangowej między zmiennymi). Wyniki badań zilustrowały m.in. poczucie kryzysu tożsamości wśród badanych uczniów (silny kryzys w gimnazjach wiejskich sięgał 28,2%, w gimnazjach miejskich natomiast 37,9%). Do najczęstszych przejawów kryzysu tożsamości osobowej (wskazywanych przez respondentów) zaliczono: zbuntowanie (ponad 70%), zagubienie (ponad 68%) oraz wyobcowanie (61,4%). W doniesieniu przedstawiono także motywy skłaniające gimnazjalistów do zawarcia małżeństwa (wzajemna miłość – prawie 83%). Pokazano także m.in. wartość i znaczenie seksu w środowisku młodzieży szkolnej, a także wiek inicjacji seksualnej.

Deskryptory TESE: badania naukowe, rodzina, gimnazjum, ankieta, postawa, uczeń, wiek, wychowanie seksualne
TESE descriptors: research, family, lower secondary, questionnaire, attitude, pupil, age, sex education
  • Baniak, J. (2010). Małżeństwo i rodzina w świadomości młodzieży gimnazjalnej na tle kryzysu tożsamości osobowej. Studium socjologiczne. Kraków: Wydawnictwo Nomos.