Tytuł badania: Aspiracje edukacyjno-zawodowe studentów I roku studiów I stopnia – wybrane aspekty
Data: [2013]
Badacz: Sandra Wilczewska

Przedmiot badawczy stanowiły cele i aspiracje młodzieży akademickiej. Badaniem objęto 96 studentów z wybranych uczelni wyższych w Bydgoszczy (w tym osoby studiujące na kierunku pedagogika na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz osoby studiujące na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich). Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano, że najwyższą rangę w planach respondentów na najbliższe trzy lata stanowiło ukończenie studiów. W dalszej kolejności wymieniano obronę pracy dyplomowej (ranga II), znalezienie partnera/partnerki na całe życie (ranga III) oraz znalezienie pracy (ranga IV). Do najważniejszych celów życiowych badani zaliczyli uzyskanie wykształcenia (I), cele związane z rodziną, małżeństwem i przyjaciółmi (II), cele związane z pracą zawodową – awans czy rozwój zawodowy (III). Studentów zapytano także o motywy kontynuacji nauki na studiach I stopnia. Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami za najważniejszy powód uznano zdobycie zawodu, w dalszej kolejności poszerzenie zainteresowań, uzyskanie jakiegokolwiek wykształcenia wyższego oraz przedłużenie sobie czasu przed wejściem na rynek pracy. Osobami pomocnymi w wyborze studiów wyższych okazali się rodzice (37,5%), przyjaciele i koledzy (18,8%), rodzeństwo (15,6%) i dalsza rodzina (9,4%). Ponad połowa respondentów (66,7%) zadeklarowała samodzielność w podjęciu decyzji o wyborze studiów wyższych.

Deskryptory TESE: student, postawa, motywacja, edukacja, planowanie edukacji, planowanie, przebieg kariery zawodowej, kariera zawodowa, praca
TESE descriptors: student, attitude, motivation, education, educational planning, planning, career advancement, career, labour
  • Wilczewska, S. (2014). Aspiracje edukacyjno-zawodowe studentów I roku studiów I stopnia – wybrane aspekty. Studia z Teorii Wychowania, 1, 181-194.