Tytuł badania: Sytuacja na rynku pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim po ukończeniu nauki w szkole zawodowej
Data: 2009 – 2011
Badacz: Michał J. Gacek, Jolanta Nycz

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi: jaka jest sytuacja absolwentów zawodowej szkoły specjalnej dla uczniów z lekkim stopniem niepełnosprawności umysłowej na rynku pracy po ukończeniu nauki. Próba liczyła 174 absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 30 mieszczącej się przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie. Wśród respondentów 58 osób ukończyło szkołę w roku szkolnym 2008/2009, 41 w roku szkolnym 2009/2010, natomiast 75 w roku szkolnym 2010/2011. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem do egzaminu zawodowego z badanej grupy (N = 174) w latach 2009-2011 przystąpiło 152 uczniów (pozytywny wynik uzyskały 84 osoby). Największa liczba absolwentów ukończyła kierunek: kucharz małej gastronomii (54 osoby). Do pozostałych popularnych kierunków należały: krawiec i ślusarz – po 25 osób, kaletnik i stolarz – po 15 osób), pracownik pomocniczy obsługi hotelowej – 13, cukiernik – 13, piekarz – 6, sprzedawca – 5, malarz-tapeciarz – 3. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że po ukończeniu szkoły spośród 174 absolwentów 27 osób zostało zatrudnionych zgodnie z wykształceniem, w innym zawodzie rozpoczęło pracę 34 absolwentów, 66 kontynuowało edukację (najczęściej w liceum uzupełniających specjalnym, technikum uzupełniającym lub szkole dla dorosłych). Jednocześnie bezrobocie zadeklarowało 39 osób, a w przypadku 8 absolwentów nie udało się zebrać danych o dalszych losach. Ustalono, że najwięcej respondentów znalazło pracę jako sprzedawca lub piekarz.

Deskryptory TESE: rynek pracy, osoby niepełnosprawne, niepełnosprawność intelektualna, upośledzenie, absolwent, przebieg kariery zawodowej, kariera zawodowa
TESE descriptors: labour market, people with disabilities, intellectual disability, disability, school leaver, career advancement, career
  • Gacek, M.J. i Nycz, J. (2014). Sytuacja na rynku pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim po ukończeniu nauki w szkole zawodowej. Niepełnosprawność i Rehabilitacja, 2, 95-106.