Tytuł badania: Sytuacja na rynku pracy w województwie kieleckim
Data: 1995
Badacz: Marek Gębski

Celem badania było poszerzenie wiadomości na temat kieleckiego rynku pracy. Badaniem ankietowym objęto pięciopropcentową próbę podmiotów gospodarczych z województwa, czyli 1031 zakładów pracy (z czego 89% stanowiły przedsiębiorstwa prywatne, a 11% publiczne). 70% próby stanowiły zakłady małe, zatrudniające do trzech pracowników. Wyniki badania ujawniły, że najefektywniejszym zdaniem pracodawców i najczęściej stosowanym sposobem pozyskiwania nowych pracowników było wykorzystanie prywatnych kontaktów (45,4%). Wśród kryteriów doboru pracowników dominował wiek (52%) – pracodawcy preferowali najczęściej osoby z przedziału 25-34 lat (68%), następnie zaś w wieku 18-24 lat (18%). Kolejnym kryterium był staż pracy (47%), najczęściej w przedziale od roku do pięciu lat (57%). Większość pracodawców zadeklarowała, że okres przebywania kandydata do pracy na bezrobociu nie miał wpływu na jego zatrudnienie (79%), choć 36% badanych preferowało pracowników nigdy nie dotkniętych problemem bezrobocia. 49% badanych chętniej zatrudniało mężczyzn, a 35% kobiety. Dla 15,6% płeć kandydata nie miała znaczenia. 71,4% pracodawców zadeklarowało, że fakt posiadania przez kobietę dzieci nie miał wpływu na ich decyzję o zatrudnieniu, choć 3,6% zatrudniłoby kobiety już posiadające dzieci. 13,4% preferowało osoby stanu wolnego. Na pytanie, co pracodawcy szczególnie biorą pod uwagę przy rekrutacji pracowników, 60% odpowiedziało, że umiejętności niezbędne do wykonywania danej pracy, 11,3% wykształcenie, 8,7% staż pracy. 86% pracodawców znało dokładny adres rejonowego urzędu pracy, 53,5% pamiętało numer telefonu do RUP. 44% badanych było zainteresowanych zatrudnieniem pracowników za pośrednictwem RUP, z czego 44,5% zamierzało zatrudnić kogoś w ciągu następnego półrocza. Za najdogodniejszą formę składania oferty pracy w RUP badani uznali kontakt telefoniczny. 66% pracodawców mających kontakt z pośrednikami pracy uznało częstotliwość tych kontaktów za dobrą lub bardzo dobrą, podobnie 65% oceniło efekty takiej współpracy za dobre lub bardzo dobre. 54% pracodawców zadeklarowało, że znali przepisy prawne dotyczące zatrudnienia absolwenta, a 43% znało korzyści, jakie dawała ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. O korzyściach związanych z otrzymaniem pożyczki na utworzenie nowych miejsc pracy było poinformowanych 36% badanych, a o możliwościach zatrudnienia pracowników w ramach prac interwencyjnych – 30%.

Deskryptory TESE: rynek pracy, przedsiębiorstwo, popyt na absolwentów, praca, zatrudnienie
TESE descriptors: labour market, enterprise, demand for graduates, labour, employment
  • Gębski, M. (1995). Sytuacja na rynku pracy w województwie kieleckim. Rynek Pracy, 7, 45-50.