Tytuł badania: Aktywność fizyczna studentek – motywy podejmowania i zachowania antyzdrowotne
Data: listopad 2013 – grudzień 2013
Badacz: Ali Aziz Dawood Al Sudani, Kamila Budzyńska

W badaniu poświęconym aktywności fizycznej studentek wzięło udział 300 kobiet studiujących kierunki pedagogiczne (wiek respondentek mieścił się w granicach 20-25 lat). W badaniu posłużono się kwestionariuszem składającym się z siedmiu pytań m.in. o częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca, rodzaj podejmowanej aktywności, motywy podejmowania aktywności fizycznej. W ciągu dnia aktywności fizycznej nigdy nie podejmowało 110 respondentek, 74 robiły to raz dziennie, 51 dwa razy dziennie, 21 trzy razy dziennie, a 23 więcej niż trzy razy dziennie. W ciągu tygodnia żadnej aktywności fizycznej nie podejmowało 39 ankietowanych, raz w tygodniu robiło to 75 studentek, dwa razy 69, trzy razy 49, a więcej niż trzy razy 68. 17% badanych uprawiało sport, ponieważ to lubiło, 24% ze względu na lepsze samopoczucie po ćwiczeniach, 17% z powodu chęci zachowania zdrowia, 9% przygotowywało się do zawodów, 12% miało wolny czas, 10% ze względu na spotkania z przyjaciółmi podczas ćwiczeń, a 11% nie miało żadnej określonej motywacji. 60% nie podejmowało aktywności fizycznej, bo nie miało czasu, 37% z powodu braku motywacji, a 13% określiło siebie jako leniwe. Prawie co trzecia studentka uczęszczała na zajęcia fitness. 17% ankietowanych biegało, 15% spacerowało, 9% pływało, po 5% uprawiało gimnastykę albo inne ćwiczenia. Na podstawie wyników badania stwierdzono przeciętny poziom aktywności fizycznej wśród studentek Uniwersytetu Szczecińskiego, a jednocześnie zauważono, że duży odsetek badanych stosuje używki (papierosy, alkohol, narkotyki).

Deskryptory TESE: student, zachowania społeczne, postawa, narkomania, zdrowie, sprawność, zajęcia rekreacyjne
TESE descriptors: student, social behaviour, attitude, drug abuse, health, efficiency, leisure activities
  • Al Sudani, A.A. i Budzyńska, K. (2014). Aktywność fizyczna studentek – motywy podejmowania i zachowania antyzdrowotne. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 5, 10-13.