Tytuł badania: Aktywność fizyczna osób starszych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku
Projekt badawczy:
  • THENAPA II
Data: 2008 – 2009
Badacz: Grzegorz Bednarczuk, Andrzej Kosmol, Natalia Morgulec-Adamowicz, Witold Rekowski, Izabela Rutkowska

Głównym celem pracy było oszacowanie programów aktywności fizycznej w Uniwersytetach Trzeciego Wieku (UTW) pod względem ich specyfiki i uczestnictwa osób starszych. Zastosowano technikę ankiety pocztowej, którą rozesłano do 160 UTW (odsetek wypełnionych kwestionariuszy ankiet wyniósł 63%). Łącznie w badaniu wzięło udział 100 UTW ze wszystkich województw w Polsce (z wyjątkiem województwa lubuskiego). Wyniki badania (opracowane za pomocą pakietu statystycznego SPSS 14.0) pokazały, że w 97% placówek odbywały się zajęcia edukacyjne związane z aktywnością fizyczną (91% – wycieczki krajoznawcze, 87% – zajęcia o profilu rekreacyjno-sportowym, 76% – piesze wycieczki). W tych zajęciach uczestniczył średnio co drugi respondent (52%). Najczęstszymi formami ruchu, które systematycznie organizowano w ramach zajęć dydaktycznych o profilu rekreacyjno-sportowym, były: gimnastyka usprawniająca (70%), gimnastyka (66%), pływanie (59%), taniec (51%), gimnastyka w wodzie (47%), nordic walking (44%). Wnioski z badania są postulatem do przeprowadzenia dodatkowych badań dotyczących poziomu uczestnictwa w zajęciach, a także określenia przyczyn takiego stanu rzeczy.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, Uniwersytet Trzeciego Wieku, osoby starsze
Author's Keywords: physical activity, the University of the Third Age, elderly persons
Deskryptory TESE: student, dorosły student, ankieta, rozwój fizyczny, studia wyższe
TESE descriptors: student, mature student, questionnaire, physical development, higher education course
  • Morgulec-Adamowicz, N., Rutkowska, I., Rekowski, W., Kosmol, A. i Bednarczuk, G. (2010). Aktywność fizyczna osób starszych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Postępy Rehabilitacji, 2, 73-80.