Tytuł badania: Wykorzystywanie seksualne dzieci w Polsce – analiza badań 257 sprawców, którzy popełnili przestępstwa seksualne wobec małoletnich
Data: [2013]
Badacz: Janusz Heitzman, Michał Lew-Starowicz, Zbigniew Lew-Starowicz, Marek Pacholski

Analizie poddano dokumentację sądową z badań seksuologicznych, psychologicznych i psychiatrycznych z lat 1980-2008 oraz informacje z zapisów rozpraw, o ile były dostępne, osób podejrzanych i oskarżonych o przestępstwa seksualne przeciwko małoletnim. Do analizy włączono tylko te przypadki, w których sprawca przyznawał się do winy albo jego wina była poświadczona w materiale dowodowym. Większość sprawców wywodziła się z rodzin robotniczych (ponad 60%). 15,4% sprawców miało rodziców z wykształceniem wyższym, a 65,5% oceniało relację między matką a ojcem pozytywnie. 74,4% określiło swoje relacje z rodzicami jako dobre. Nieco ponad połowa sprawców miała trudności w szkole, a 13,2% w relacjach z nauczycielami. 73% uznawało swoje relacje z rówieśnikami za dobre. W przypadku 97,4% sprawców ich rodzice akceptowali płeć badanych. 1,7% było wykorzystywanych przez członków rodziny, a 3,7% przez osoby spokrewnione. Wśród sprawców najczęściej występowały zaburzenia osobowości (16,3%), ale tylko 4,5% leczyło się psychiatrycznie. 36,8% nadużywało alkoholu, a 5% substancji psychotropowych. 8,5% sprawców było niepełnosprawnych fizycznie. W testach inteligencji 42,1% miało średnie wyniki, a 12,3% ponadprzeciętne. 8,8% było lekko opóźnionych umysłowo. Niedojrzałość seksualną stwierdzono w przypadku 23,1% sprawców, pedofilię heteroseksualną zdiagnozowano u 20,4%, pedofilię homoseksualną u 3,9%, a pedofilię biseksualną u 2,7%.

Autorskie słowa kluczowe: wykorzystywanie seksualne dzieci, sprawcy przestępstw, zaburzenia preferencji seksualnych, pedofilia
Author's Keywords: child sexual abuse, offenders, sexual preference disorders, pedophilia
Deskryptory TESE: krzywdzenie dzieci, przestępczość, sąd, przemoc, dziecko
TESE descriptors: child abuse, dellinquency, court (law), violence, child
  • Heitzman, J., Lew-Starowicz, M., Pacholski, M. i Lew-Starowicz, Z. (2014). Wykorzystywanie seksualne dzieci w Polsce – analiza badań 257 sprawców, którzy popełnili przestępstwa seksualne wobec małoletnich. Psychiatria Polska, 1, 105-120.